Keresés

2022. december 29., csütörtök

Eredményesen zárult a KIFÜ és az EOSC együttműködésével szervezett mesterszakos kurzusunk


Eredményesen zárult a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) és a European Open Science Cloud (EOSC) együttműködésével megvalósult Nyílt tudományos ismeretek mesterszakos kurzusunk. Lencsés Ákos, a KIFÜ munkatársának vezetésével tartott előadássorozat a „hagyományos” publikálási modell egyes lépései után a 21. században egyre jobban előtérbe kerülő nyílt tudományos modell lehetőségeit ismertette. A hallgatókkal áttekintették a legfontosabb kutatásértékelési szempontokat, illetve pályázati követelményeket, valamint a nyílt tudományos paradigmához kapcsolódó platformokat, amelyek segítik a kutatók munkáját.

Köszönjük a KIFÜ és az EOSC felajánlását!

2022. december 21., szerda

Kellemes ünnepeket!


Kellemes Ünnepeket, Boldog Karácsonyt és sikerekben gazdag Új Esztendőt kívánunk minden hallgatónknak, együttműködő partnerünknek és munkatársunknak! A december minden oktatási intézményben a visszatekintés és újrakezdés időszaka. A naptári év befejeződik, a tanév viszont csak a felénél tart, néha azonban ennél tágabb távlatokat is át kell éreznünk, értékelnünk kell. Intézetünk munkatársai utoljára 2019-ben zárhatták együtt az őszi félévet a karácsonyra készülve, az óévtől együtt búcsúzva. Most sem lehetett teljesen "békebeli" a közös ünneplés öröme, hiszen egyetemünk egy héttel korábban zárta tereit, s csak tavasszal térhetünk majd vissza a Múzeum körútra. A szokottnál hosszabb időre búcsúztunk tehát, s meleg otthonokban meghitt karácsonyt kívánunk mindenkinek! Bízunk benne, hogy a nehézségek dacára is önfeledt Szilveszter és a hosszúra nyújtott vizsgaidőszak napjai után eredményes, izgalmas tavaszi félév vár mindannyiunkra, s a következő naptári év gazdag lesz eseményekben, közös sikerekben, programokban!

2022. december 8., csütörtök

Nyílt Nap 2022. - élénk érdeklődés intézetünk rendezvényein!


Az ELTE Bölcsészettudományi Kara 2022. december 2-án tartotta nyílt napját, bemutatva - elsősorban a felvételire készülőknek - karunk képzési kínálatát, közvetlenül szolgálva személyre szabott információkkal a felvételi eljárásról is.

A közös megnyitó előadások után az érdeklődők mintaórákat és intézeti tájékoztatókat tekinthettek meg. Örömmel tapasztaltuk a teltházas érdeklődést Winkler Bea Mesterséges intelligencia a könyvtárakban című mintaóráján, majd az azt követő részletes tájékoztatón, amelyet az informatikus könyvtáros alapszakról, a könyvtár- és információtudomány mesterszakról és a könyvtárostanár képzésről Kiszl Péter intézetigazgató és Németh Katalin oktatási intézetigazgató-helyettes a hallgatói érdekképviselet tagjaival tartott.

Bízunk benne, hogy a közönség soraiból számos arc ismerősként köszön majd vissza ősztől, s fontos, életreszóló döntések megszületéséhez járulhattunk hozzá ezen a napon.

- Fényképek az intézet Nyílt Napi rendezvényeiről
- Információk képzésünkről a rendezvény beharangozójában

2022. december 6., kedd

Ismét vendégünk volt Gábor Csilla


Másodszor tartott előadást a Nyitott Napokon Gábor Csilla (az elsőre 2016. szeptember 21-én került sor). A kolozsvári BBTE professzora, az MTA külső tagja a mártíriumhoz való viszonyulás történeti alakulásának horizontjában vizsgálta a katolikus megújulás néhány hagiográfiai szövegét. A kora újkori mártíriumfelfogásról Pázmány Péter Kalauzát idézve elmondta, hogy az teológiai és polemikus megalapozottságú: a vértanúk kultusza a vera Ecclesia eszméjét hivatott igazolni, és erkölcsnevelő szerepe van a hívő közösség számára; ennek megfelelően amikor a kora újkori katolikus egyház a mártírokra emlékezik, valójában Isten bennük megnyilvánuló rendkívüli kegyelmét ünnepli.
Az elemzés forrásanyagát Illyés András ötrészes legendakompilációjának (A keresztyéni életnek példája avagy tüköre) 3. és részben 5. része képezte. Előbbiek főként késő antik vértanúk történeteit tartalmazzák, néhány középkori kivétellel: ezek Szent Gellért, Adalbert és Canterbury Tamás; utóbbiak a női szentek történetei közül a vértanúéletrajzok. Az elemzés megmutatta, hogy e történetek egyrészt a reformáció előtti hagyományt elevenítik fel és aktualizálják, ugyanakkor nagy figyelmet fordítanak a történeti-politikai részletekre (gyakran nem hagiográfiai, hanem históriai forrásokat használnak), és úgy mutatják be főhőseik élettörténetét és vértanúságát mint az igaz hit identitásképző történeteit. Emellett pedig nem elhanyagolható a történetek delektációs jellege sem.

- Gábor Csilla a BBTE honlapján
- Gábor Csilla az MTA honlapján

Fényképek az előadásról (Bibor Máté felvételei)
Képek és beszámolók a Nyitott Napok előadássorozat korábbi alkalmairól

2022. december 1., csütörtök

A Fülöp Géza Könyvtártudományi Tudományos Diákkör intézeti fordulója


2022. november 17-én rendeztük meg a Fülöp Géza Könyvtártudományi Tudományos Diákkör intézeti fordulóját. Az ülés első lépése annak, hogy a kutatásban elmélyülni kívánó hallgatók az országos konferencián mérethessék meg magukat. Mostani fordulónkon a következő öt dolgozatot mutatták be:

1. Bognár Alexandra (3. BA): A multifunkciós könyvtárak fellegvára: Deichman Bjørvika.
Témavezetője: Dr.Senkei-Kis Zoltán

2. Gurka-Balla Júlia (1 MA): Harry Potter olvasókör irodalomterápiás elemekkel. Csoport tanulmány a Zuglói Benedek Elek Óvoda, Általános Iskola Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben végzett élőkönyvtár műhelyében zajló munkáról.
Témavezetője: Dr.Senkei-Kis Zoltán

3. Szpisjak Nikolett (3 BA): A könyvtár, mint a fiatal felnőttek szocializációs tere.
Témavezetője: Dr.Németh Katalin

4. Varga Gábor (1 MA): Az IFLA és a COVID-19.
Témavezetője: Barátné Prof. Dr. Hajdu Ágnes

5. Mátyás Flóra, Mellen Adrienn, Szövérffy Kincső Virág (1 BA): Charles Ammi Cutter élete és munkássága.
Témavezetője: Barátné Prof. Dr. Hajdu Ágnes

A bírálók valamennyi dolgozat bemutatását javasolják a jövő tavasszal Pécsett megrendezendő OTDK-n.

- Fényképek galériánkban

Gratulálunk a hallgatóknak és további sikeres munkát kívánunk!