Keresés
2022. április 28., csütörtök
Merre tovább, neonreklámok?
2022. április 27., szerda
Nyitott Napok 39. - Meghívó
2022. április 23., szombat
Oktatóink tanulmánya a TMT új számában
A Tudományos és Műszaki Tájékoztatás című könyvtár- és információtudományi szakfolyóirat legfrissebb, áprilisi számában jelent meg Kiszl Péter és Fodor János tanulmánya, amely a hazai és nemzetközi szakmai és oktatási trendekkel összevetve elemzi intézetünk digitális tartalomfejlesztési projektjeinek tanulságait, válaszokat keresve az Y generáció szakmai jövőképében kimutatható legfontosabb kételyekre:
- Fennmarad-e az emberi kreativitás nélkülözhetetlen szerepe hivatásukban?
- Átveszi-e a tájékoztatás szerepét a mesterséges intelligencia?
- Lehet-e hosszútávú célunk a könyvtárakban felhalmozott tudás átalakítása virtuális valósággá?
- Mi marad meg a könyvtáros hivatás egyedi kutatási területeiből, ha a már digitalizált tudás professzionális felhasználása, kutatása, sőt kezelése és fejlesztése is az egyes tudományterületek saját kompetenciájává válik?
Kiszl Péter – Fodor János:
Időtálló könyvtár, jövőbiztos könyvtárosság: A digitális tartalomfejlesztés kompetenciatükre.
Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 69. évf. 4. szám (2022)
DOI: https://doi.org/10.3311/tmt.13159
2022. április 21., csütörtök
Robotika a könyvtárosképzésben
Az Infokommunikációs rendszerek és kompetenciák című, Winkler Bea tanársegéd által vezetett tanárszakos kurzuson a robotika, a stop motion és az interaktív tábla használata is a tanterv része. A hallgatók 2-3 fős csapatokban robotprogramozást is gyakorolnak az mBot robotot irányítva néhány egyszerű utasítással és a hozzájuk kapcsolódó feltételek (ciklus, elágazás) meghatározásával. Az élményalapú tanulással elsajátított korszerű ismeretek segítséget nyújtanak a haladó könyvtári szolgáltatások, így a makerspace részlegek kialakításához és működtetéséhez.
2022. április 15., péntek
Tudományos jelenlét - új tanulmányunk bemutatója
A Bevezetés a fordítás és a tolmácsolás kutatásának módszertanába című többrészes kiadvány első kötetében jelenik meg oktatóink, Kiszl Péter és Winkler Bea közös tanulmánya.
A könyvsorozatról szóló kerekasztal beszélgetésre 2022. április 7-én délután a Kari Tanácsteremben került sor a TransELTE 2022 Konferencia keretében, ahol Kiszl Péter hívta fel az érdeklődő közönség figyelmét A tudományos jelenlét tudománymetriai megközelítései című intézeti tanulmányra.
2022. április 14., csütörtök
Idén is az ELTE a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény
2022-ben is nőtt az ELTE-re felvételizők száma. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemet idén 15 610 felvételiző jelölte meg első helyen, ez az intézmény csaknem négy évszázados történetében is rekordnak számít.
Az adatok alapján nőtt az érdeklődés a bölcsészettudományi képzések iránt, az egyetem karai közül idén a Bölcsészettudományi Kar volt a legnépszerűbb, s hazánkban változatlanul Intézetünkbe jelentkeznek a legtöbben informatikus könyvtáros képzésekre.
Az ELTE köszönetet mond mindazoknak, akik jelentkezésükkel megtisztelték az Egyetemet, amely az új felvételizők számára is biztosítani fogja az értékek szolgálatában álló világszínvonalú tudás és a piacképes diploma megszerzésének lehetőségét.
- A hír egyetemünk honlapján
2022. április 8., péntek
Doktoranduszunk előadása a LAMPS szeminárium-sorozatán
A Late Antique and Medieval Postgraduate Society (LAMPS) 2022. tavaszi online szeminárium-sorozatán tartott előadást április 4-én az Edinburghi Egyetemen doktoranduszunk, Orosz Adrienn. A középkori környezettel kapcsolatos kutatásokat bemutató szeminárium-sorozat záró alkalmán hallgatónk a betű környezetéről beszélt: a kísértés-jelenetekkel díszített zsoltárok - az 52. (53.) és a 38. (39.) zsoltár - iniciáléinak makro- és mikrokörnyezetét vizsgálta az 1100 és 1400 között készült angliai és francia zsoltároskönyvek lapjain.
A kép leírása és forrása: 52. (53.) zsoltár, részlet, a D betű díszítésében Jézus megkísértésének jelenetével. Psalter, Royal MS 1 D X, f.52v. 1200-1220 k. London, British Library
2022. április 7., csütörtök
Nyitott Napok 38. - Meghívó
2022. április 6., szerda
I. Bölcsész Ideathon
Az I. Bölcsész Ideathonra olyan alapszakos, mesterszakos és doktorandusz hallgatók jelentkezését várjuk, akiknek szoktak ilyen gondolataik támadni, és az is érdekli őket, hogyan lehetne megvalósítani ezeket. A másfél napos versenyen ilyen „bölcsész ötletek” kerülnek kidolgozásra.
Az Ideathonra egyénileg és csapatban is lehet jelentkezni, akár van konkrét elképzelése az adott hallgatónak, akár csak szívesen segítene egy ötlet kidolgozásában. A kezdeményezés lényege nemcsak a jó ötletek megvalósításának a támogatása, hiszen a résztvevők a kétnapos esemény során erősíthetik szociális készségeiket, kiélhetik kreativitásukat, megtanulhatnak csapatban dolgozni, és beleláthatnak abba is, hogyan épülnek fel egyetlen jó ötletből kisvállalkozások, start-upok.
A rendezvényen pénzjutalommal és értékes ajándékokkal (többek között egy wellness hétvégével) díjazzuk a legjobb ötleteket.
A verseny időpontja április 22-23., jelentkezni április 13-ig lehet.
- Facebook poszt
- Részletes felhívás és jelentkezési felület
- Az esemény Karunk honlapján
Honlapunkon: Felvételi! | Oktatás | Oktatók | Történet | Könyvtár | Elérhetőség | Galéria