"A Tudományos és Műszaki Tájékoztatás (TMT) című könyvtár- és információtudományi szakfolyóirat 2014. évi (61. évf.) 7-8. összevont lapszámában közölt tanulmányok vezérfonala a valós könyvtári (munkáltatói) igényekhez igazodó képzés modellje az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karon, a számos partner közül kiemelve az Egyetemi Könyvtárral való - az utóbbi időben egyre szorosabb - közös munkát. Kiszl Péter tanulmánya az ELTE Egyetemi Könyvtára (EK), valamint a BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézete (KITI) 2007-től felerősödött, modellértékű eredményeket hozó, komplex szakmai együttműködésének kulcselemeit tárja fel, melynek következményeként a felsőfokú könyvtárosképzés tartalma a valós munkaerőpiaci igényekhez, illetve a foglalkoztatói elvárásokhoz igazítható és a központi könyvtár (továbbá a hálózat tagkönyvtárai) szűkös erőforrásai jelentősen kiegészíthetők. Boda Gáborné Köntös Nelli és Fodor János tanulmányai egy-egy szegmenset világítanak meg részletesen a konkrét - tudományosan is értékelhető - eredmények felmutatásával."
(Részlet Fonyó Istvánné Feladatok a felgyorsult fejlődés idején című szerkesztői ajánlójából)
A tematikus számban szereplő ELTE BTK KITI-s közlemények:
KISZL Péter: Könyvtártudomány elméletben és gyakorlatban - intézményi együttműködés az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (251-266. p.)
BODA GÁBORNÉ KÖNTÖS Nelli: Önértékelés gombnyomásra: a CAF online rendszer könyvtári adaptálásának lehetőségei (267-274. p.)
FODOR János: A megosztó hivatás. Könyvtári jelenlét a Facebook közösségi oldalon 2013/2014-ben (275-294. p.)
Keresés
2014. szeptember 28., vasárnap
2014. szeptember 27., szombat
Tények feketén-fehéren 3.
Egyetemünk ismét közzétette aktualizált, infografika-ihletésű animációs bemutatkozását.
Ajánljuk figyelmükbe az ELTE youtube-csatornájával együtt, megtekintésre, megosztásokhoz:
Ajánljuk figyelmükbe az ELTE youtube-csatornájával együtt, megtekintésre, megosztásokhoz:
2014. szeptember 25., csütörtök
Prof. Ragnar Audunson előadása
Intézetünk vendége volt 2014. szeptember 18-án Ragnar Audunson, az Oslo and Akershus University College of Applied Sciences professzora. Előadásának címe: Norwegian library law stating that libraries shall be independent meeting places and arenas for public debate in their communities.
Intézetünk Youtube-csatornáján megtekinthetik - további videóink között - korábbi, 2012-es budapesti előadását is.
Intézetünk Youtube-csatornáján megtekinthetik - további videóink között - korábbi, 2012-es budapesti előadását is.
2014. szeptember 24., szerda
Iparjogvédelem, információ, vállalkozás
2014. szeptember 24-én Pjeczka Etelka, a MineLight Kft. vezetője tartott rendhagyó előadást Kiszl Péter intézetigazgató Az üzleti információ elmélete és gyakorlata 2. című mesterszakos kurzusának keretében. Meghívott vendégünk visszatekintett arra, hogy a közszféra egykori alkalmazottjából hogyan lett információs kisvállalkozó, részletesen elemezve a cégalapítás és -működtetés előnyeit és hátrányait, mindennapi örömeit és buktatóit, majd - a MineSoft elektronikus adatbázis-szolgáltatásain keresztül - ismertette a szabadalmi tájékoztatás trendjeit.
2014. szeptember 22., hétfő
E-könyv, e-olvasás szakmai nap
M E G H Í V Ó
E-könyv, e-olvasás
szakmai nap
az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Könyvtár- és Információtudományi Intézete szervezésében
az Országos Könyvtári Napok Okoskönyvtár tematikus napjának keretében
2014. október 15. (szerda) 10:30 - 14:30
ELTE BTK Kari tanácsterem
1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fszt. 39.
Köszöntőt mond:
Dr. Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja
A rendezvényt megnyitja:
Biró Albert, az NHIT Szakértői Tanácsadó Testület elnöke
Dr. Kiszl Péter, az ELTE BTK KITI intézetigazgatója
Vele vagy nélküle?
Pro és kontra az e-könyvről.
A beszélgetést vezeti:
Dr. Kerekes Pál, az ELTE BTK KITI c. egyetemi docense
Résztvevők:
Békés Márton, történész, szerkesztő
Dr. Dippold Péter, a FSZEK Központi Könyvtárának igazgatója
Dr. Fodor János, az ELTE BTK KITI adjunktusa
Káldos János, az OSZK különgyűjteményi igazgatója
Molnár József, a PC World főszerkesztője
Pál Dániel Levente, az ELTE Eötvös Kiadó főszerkesztője
Kapcsold be magad!
Interaktív e-könyv olvasó bemutatók.
Kipróbálható készülékek: Kindle, Kobo, Nook és sok más...
Egész napos kiállítás és konzultációs lehetőség
az Akadémiai Kiadó,
a Wolters Kluwer Kft,
az E-könyv Magyarország,
az ELTE Eötvös Kiadó,
a Multimediaplaza és a Typotex standjain.
E-könyv letöltési verseny
Fődíj: egy Kindle e-könyv olvasó berendezés,
további nyeremények: szakkönyvek, letöltési utalványok.
A rendezvény koordinátora:
Boda Gáborné dr. Köntös Nelli tanársegéd, ELTE BTK KITI
Minden egy helyen, amit az e-könyv olvasókról tudni érdemes!
Szeretettel várjuk Önt is!
Részvételi szándékát 2014. október 12-ig szíveskedjen jelezni
- regisztráció -
- regisztráció -
Együttműködő partnereink
Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács
Informatikai és Könyvtári Szövetség
Program / plakát letöltése:
nyomtatható PDF
*
Beszámolók, képek és videófelvétel a szakmai napról [link]
2014. szeptember 18., csütörtök
Barátné Hajdu Ágnes az IFLÁ-n
Barátné Hajdu Ágnes az IFLA Tudásmenedzsment Szekció programbizottságának tagja, immár nyolcadik alkalommal vett részt az IFLA konferenciák programjának szervezésében, ebből Göteborgban (2010), Helsinkiben (2012) és Szingapúrban (2013) a Tudásmenedzsment Szekció nyilvános programjának igazgatójaként.
Idén a szekció ismét az egyik legtöbb (4) programot szervező és hallgatóságot vonzó csoport volt. Az idei nyilvános ülés témája általános érdeklődést keltett a lehetséges előadók körében is: Knowledge in the Digital Age - Libraries and librarians are managing the digital transformation. A szekció meghívott előadója, Alex Byrne volt IFLA elnök (2005-2007) váratlan távollétében is rendkívül színvonalas előadásokat hallhattunk:
KLAUS CEYNOWA (Bavarian State Library, Munich, Germany): Information in the Digital Knowledge Ecosystem – Challenges for the Library of the Future
ANDREAS DEGKWITZ (Library, Humboldt University, Berlin, Germany): “Yes, we can”, if we take over future tasks!
SIANG HOCK KIA, and YI CHIN LIAU and IAN ONG (Technology & Innovation, National Library Board, Singapore, Singapore): “Inter-connected Network of Knowledge – The NLB Journey”
FRED STIELOW (American Public University System, Charles Town, United States): “Proactive Digital Transformation and a Virtual Academic Library: The APUS Campus Guides Project”
Az előadások szövege megtekinthető az IFLA repozitóriumában, az IFLA Library-ban.
Az eddigi szerepvállalásának elismeréséül, Barátné Hajdu Ágnes beválasztották a következő évi tudásmenedzsment program szervező bizottságába (2014, Cape Town).
Barátné Hajdu Ágnes, mint az IFLA Knowledge Management Szekció programvezetője három fórumon tartott beszámolót:
- Knowledge Management Section, Standing Committee I. és II. meeting-en
- IFLA konferencián belüli ETO workshop-on
A konferencia kiemelkedő eseménye volt az Education and Training Section megalakításának 40. évfordulójára rendezett egynapos konferencia, melyet a francia könyvtárosképzés egyik fellegvárában, az École Nationale Supérieure des Sciences de l'Information et des Bibliotheques (ENSSIB) intézményében volt. A Tudásmenedzsment Szekció eseményein kívül Barátné Hajdu Ágnes a következő programokon vett részt: Műveltség és Olvasás Szekció, Információs Műveltség Szekció, Bill és Melinda Gates Alapítvány, Oktatás és Képzés Szekció, OCLC bemutatói, ETO aktuális kérdései, Iskolai Könyvtárak Szekció, Zöld könyvtárak, Könyvtáros Egyesületek Menedzsmentje Szekció és a küldöttközgyűlés.
2014. szeptember 14., vasárnap
Könyvtári Nap az Egyetemkertben
Hatodszor is megrendezték hallgatóink a Könyvtári Napot az Egyetemkertben. Az egyetemi campus forgalmas pontján felállított standokon és sátrakban megjelenő országos, fővárosi és szakkönyvtárak nemcsak az egyetemi léttel ismerkedő elsőévesek számára kínáltak most gyors és kedvezményes beiratkozási lehetőséget, de a kar valamennyi hallgatójának felhívhatták figyelmét szolgáltatásaikra, a beiratkozással igénybe vehető hasznos, s könnyen elérhető tájékozódási és kutatási lehetőségekre. A kígyózó sorokat látva bízhatunk benne, hogy az esemény a könyvtáros szakma és az egyetemi polgárok közös megelégedésére szolgált, s a hagyomány fennmarad. A rendezvényt önállóan megszervező informatikus-könyvtáros hallgatóságot idén is elismerés illeti!
További képek a szakos érdekképviselet Facebook galériájában.
További képek a szakos érdekképviselet Facebook galériájában.
2014. szeptember 12., péntek
Angola-ünnepség a Bölcsészettudományi Karon
2014. szeptember 17-én egész napos rendezvényt tart az Angolai Nagykövetség és az ELTE BTK Portugál Nyelv és Irodalom Tanszéke. Az Agostinho Neto és kora című konferencia a költő, orvos és politikus sokszínű személyiségét előtérbe állítva, Dr. Dezső Tamás dékán úr és Ő Exc. Lizeth Pena nagykövetasszony megnyitója után Angola jelenét és történelmi kapcsolatait mutatja be.
A konferenciához két kiállítás kapcsolódik a Gólyavárban: az Egyetemi Könyvtár gazdag angolai anyagából Intézetünk oktatója, Dr. Bibor Máté által összeállított tárlat, s Kuanza, angolai festőművész alkotásai.
A hír bővebben az ELTE BTK honlapján.
A konferenciához két kiállítás kapcsolódik a Gólyavárban: az Egyetemi Könyvtár gazdag angolai anyagából Intézetünk oktatója, Dr. Bibor Máté által összeállított tárlat, s Kuanza, angolai festőművész alkotásai.
A hír bővebben az ELTE BTK honlapján.
2014. szeptember 10., szerda
Doktori iskola - tanévkezdés
Tisztelt PhD-hallgatók!
2014. szeptember 18-án (csütörtökön) 17:00 órától az Irodalomtudományi Doktori Iskola vezetője, Prof. Dr. Kállay Géza egyetemi tanár és Bodnár Kriszta doktoriskolai titkár tart tanévnyitó tájékoztatót az elsőévesek számára a képzéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Helyszín: A épület 047-es terem.
További részletek a doktoriskola blogján olvashatóak [link].
A Könyvtártudományi Doktori Program tanévindító tájékoztatóját 2014. szeptember 25-én (csütörtökön) 13:00 órai kezdettel szervezzük intézetünk alagsori 105-ös tantermébe.
A 2014/2015. tanév őszi félévére a Neptunban meghirdetett szakmai tanegységek első foglalkozásai közvetlenül a tanévindító tájékoztató után, várhatóan 13:30-tól kezdődnek, a kurzusok további időpontjait is ekkor egyeztetjük.
Tanulmányaikhoz sok sikert kívánunk és szeretettel várjuk Önöket!
Dr. habil. Kiszl Péter
doktori programvezető
2014. szeptember 18-án (csütörtökön) 17:00 órától az Irodalomtudományi Doktori Iskola vezetője, Prof. Dr. Kállay Géza egyetemi tanár és Bodnár Kriszta doktoriskolai titkár tart tanévnyitó tájékoztatót az elsőévesek számára a képzéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Helyszín: A épület 047-es terem.
További részletek a doktoriskola blogján olvashatóak [link].
A Könyvtártudományi Doktori Program tanévindító tájékoztatóját 2014. szeptember 25-én (csütörtökön) 13:00 órai kezdettel szervezzük intézetünk alagsori 105-ös tantermébe.
A 2014/2015. tanév őszi félévére a Neptunban meghirdetett szakmai tanegységek első foglalkozásai közvetlenül a tanévindító tájékoztató után, várhatóan 13:30-tól kezdődnek, a kurzusok további időpontjait is ekkor egyeztetjük.
Tanulmányaikhoz sok sikert kívánunk és szeretettel várjuk Önöket!
Dr. habil. Kiszl Péter
doktori programvezető
2014. szeptember 9., kedd
Fogadóórák a 2014 őszi félévben
Tisztelt Hallgatók, oktatóink a 2014. őszi félévben is várják Önöket személyes konzultációkra fogadóóráikon:
Kiszl Péter: csütörtök 14.00-16.00 (bejelentkezés a titkárságon keresztül)
Barátné Hajdu Ágnes: szerda 10.30-12.30
Fodor János: kedd 11.30-12.30, szerda 13.00-14.00
Senkei-Kis Zoltán: csütörtök 15.00-17.00
Németh Katalin: szerda 10.00-12.00
Köntös Nelli: hétfő 15.30-16.30, csütörtök 12.00-13.00
Bella Katalin: hétfő 16.30-18.30
Bibor Máté: kedd 12.45-13.45, csütörtök 12.00-13.00
Boros Tibor: kedd 11.00-12.00, szerda 13.30-14.30
Kiszl Péter: csütörtök 14.00-16.00 (bejelentkezés a titkárságon keresztül)
Barátné Hajdu Ágnes: szerda 10.30-12.30
Fodor János: kedd 11.30-12.30, szerda 13.00-14.00
Senkei-Kis Zoltán: csütörtök 15.00-17.00
Németh Katalin: szerda 10.00-12.00
Köntös Nelli: hétfő 15.30-16.30, csütörtök 12.00-13.00
Bella Katalin: hétfő 16.30-18.30
Bibor Máté: kedd 12.45-13.45, csütörtök 12.00-13.00
Boros Tibor: kedd 11.00-12.00, szerda 13.30-14.30
2014. szeptember 8., hétfő
Intézetünkben tart előadást Ragnar Audunson
2014. szeptember 18-án 13,30-kor Ragnar Audunson, az Oslo and Akershus University College of Applied Sciences professzora tart előadást intézetünkben.
Előadásának címe: Norwegian library law stating that libraries shall be independent meeting places and arenas for public debate in their communities.
Az előadás nyelve angol, fordítást nem biztosítunk.
Helyszín: ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet 6-os tanterem.
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. (lis@btk.elte.hu)
Korábbi előadása YouTube-csatornánkon megtekinthető.
Előadásának címe: Norwegian library law stating that libraries shall be independent meeting places and arenas for public debate in their communities.
Az előadás nyelve angol, fordítást nem biztosítunk.
Helyszín: ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet 6-os tanterem.
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. (lis@btk.elte.hu)
Korábbi előadása YouTube-csatornánkon megtekinthető.
2014. szeptember 5., péntek
Állásfoglalás az ELTE TÓK gólyatáborában elkövetett bűncselekményről
Az ELTE BTK Etikai és Hallgatói Fegyelmi Bizottsága dr. Dezső Tamás dékán kezdeményezésére 2014. szeptember 3-án 13.30-kor megtartott ülésén az alábbiakat állapítja meg: a sajtóból megismert, a TÓK gólyatáborában elkövetett bűncselekményt felháborítónak, elfogadhatatlannak, mélységesen elítélendőnek tartja. Megállapítja, hogy a felvételi eljárás során a Karon nincs mód megbizonyosodni a hallgatók erkölcsi feddhetetlenségéről.
A Bizottságnak a bűncselekménnyel kapcsolatban a rendőrségi és bírósági eljárás ideje alatt nincs eljárási jogköre. Ugyanakkor a Bizottság elhatározza, hogy a bűnösséget jogerősen kimondó bírósági ítélet ismeretében a hallgatói fegyelmi eljárást haladék nélkül megindítja.
Az Etikai és Hallgatói Fegyelmi Bizottság kezdeményezi, hogy az Egyetem minden rendelkezésére álló eszközzel akadályozza meg az ilyen és ehhez hasonló bűncselekmények elkövetését.
A Bizottság az ülésen részt vevő dr. Dezső Tamás dékánnal valamint a Hallgatói Önkormányzat elnökével, Sujtó Attilával egyetértésben csatlakozik az Egyetem által 2014. szeptember 2-án kiadott közlemény 4. pontjához, és kifejezi mélységen sajnálatát a sérelmet szenvedett hallgató iránt.
A Kar Etikai és Hallgatói Fegyelmi Bizottságának állásfoglalása.
Az ELTE közleménye a Gólyatáborokkal kapcsolatos vezetői döntésekről ITT olvasható.
A Bizottságnak a bűncselekménnyel kapcsolatban a rendőrségi és bírósági eljárás ideje alatt nincs eljárási jogköre. Ugyanakkor a Bizottság elhatározza, hogy a bűnösséget jogerősen kimondó bírósági ítélet ismeretében a hallgatói fegyelmi eljárást haladék nélkül megindítja.
Az Etikai és Hallgatói Fegyelmi Bizottság kezdeményezi, hogy az Egyetem minden rendelkezésére álló eszközzel akadályozza meg az ilyen és ehhez hasonló bűncselekmények elkövetését.
A Bizottság az ülésen részt vevő dr. Dezső Tamás dékánnal valamint a Hallgatói Önkormányzat elnökével, Sujtó Attilával egyetértésben csatlakozik az Egyetem által 2014. szeptember 2-án kiadott közlemény 4. pontjához, és kifejezi mélységen sajnálatát a sérelmet szenvedett hallgató iránt.
A Kar Etikai és Hallgatói Fegyelmi Bizottságának állásfoglalása.
Az ELTE közleménye a Gólyatáborokkal kapcsolatos vezetői döntésekről ITT olvasható.
2014. szeptember 1., hétfő
Online/Searcher 2014 július/augusztus
Könyvtárunk ajánlata:
10 – Hírek megosztása a versenypiaci hírszerzés támogatására: fogadjon a könyvtárra!
16 – Zörejek a Keresés Dzsungelében: Az ELK invázió
44 – A referenciatermékek apálya és dagálya
Vajon az online korszak aláásta a referenciaforrások minőségét?
54 – Mutasd a keresési kulcsszavaid!
Miért végződik néhány keresés nulla találattal? Két egyetemi könyvtáros több, mint 21.000 keresést elemzett, hogy megtudják milyen keresési stratégiákat használnak a diákok. Számos gyakran előforduló hibát találtak, melyeket a hallgatók az előfizetős adatbázisok kutatása közben vétettek.
56 – Az előrejelzés veszélyei és örömei: üzleti- hír- és társadalmi trendek kutatása
10 – Hírek megosztása a versenypiaci hírszerzés támogatására: fogadjon a könyvtárra!
16 – Zörejek a Keresés Dzsungelében: Az ELK invázió
44 – A referenciatermékek apálya és dagálya
Vajon az online korszak aláásta a referenciaforrások minőségét?
54 – Mutasd a keresési kulcsszavaid!
Miért végződik néhány keresés nulla találattal? Két egyetemi könyvtáros több, mint 21.000 keresést elemzett, hogy megtudják milyen keresési stratégiákat használnak a diákok. Számos gyakran előforduló hibát találtak, melyeket a hallgatók az előfizetős adatbázisok kutatása közben vétettek.
56 – Az előrejelzés veszélyei és örömei: üzleti- hír- és társadalmi trendek kutatása
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
Honlapunkon: Felvételi! | Oktatás | Oktatók | Történet | Könyvtár | Elérhetőség | Galéria