Keresés

2021. december 23., csütörtök

Kellemes Ünnepeket!


Kellemes Ünnepeket, Boldog Karácsonyt és sikerekben gazdag Új Esztendőt, 
jó egészséget kívánunk minden hallgatónknak, 
együttműködő partnerünknek és munkatársunknak!

Bízunk benne, hogy az ünnepek és a vizsgaidőszak után februártól 
ismét személyes találkozásokra épülő, eseményekben gazdag tavaszi félév vár ránk!

Jó pihenést, hallgatóinknak sikeres vizsgaidőszakot kívánunk!

2021. december 18., szombat

Élen a QS regionális rangsorában


Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a feltörekvő országok egyetemeinek összesített listáján a 26. helyen végzett, ezzel az eredménnyel ismét a legfelső 6 százalékba tartozik. A magyar egyetemek között továbbra is őrzi vezető helyét. A Quacquarelli Symonds (QS) ismét elkészítette a feltörekvő európai és közép-ázsiai országok felsőoktatási intézményeit értékelő egyetemi rangsorát. A 2022-es lista összesen 450 felsőoktatási intézményt hasonlított össze a közép- és kelet-európai, illetve a közép-ázsiai régióból.

Egyetemünk az összesített lista 26. helyén végzett, ezzel a legjobb eredményt érte el a magyar egyetemek között, és ismét a legfelső 6 százalékba tartozik: a régiós átlagnál 193 százalékkal, a magyarországi átlagnál csaknem 97 százalékkal teljesített jobban. A rangsor a tavalyi 400 után idén már 450 felsőoktatási intézményt értékelt összesen 10 indikátor alapján, ezeket az összesített eredmények megállapításánál különböző súlyozással veszik figyelembe. Az indikátorok között szerepel az akadémiai és a munkáltatói hírnév, az oktatók és hallgatók aránya, valamint a publikációk és hivatkozások száma. Számításba veszik még a PhD-fokozattal rendelkező oktatók arányát, a webes befolyást, valamint a külföldi oktatók és hallgatók arányát. A felmérés módszertanáról itt olvashat bővebben

- A teljes hír egyetemünk honlapján

2021. december 16., csütörtök

Cirkuszművészet és könyvtárpedagógia


A Nemzeti Cirkuszművészeti Központtal történő együttműködésünk keretében intézetünk oktatói előadást tartottak a 2021. május 20. és 21. között, az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara által megrendezett 4. Művészetpedagógiai konferencián, melynek frissen megjelent kötetében olvasható a következő tanulmány:

Kiszl Péter - Németh Katalin - Radó Rita - Senkei-Kis Zoltán: Cirkuszművészet és könyvtárpedagógia
In: Kolosai Nedda (szerk.): Élni a kultúrát! – játék, művészetpedagógia és tudomány: fókuszban: játék és gyermekkultúra
Budapest, ELTE Tanító- és Óvóképző Kar, 2021. pp. 579-586.

- A kiadvány letöltése (PDF)

- Korábbi hírünk honlapunkon

2021. december 14., kedd

PhD hallgatónk és oktatónk a WBIMLC 2021 konferencián


2021. december 9-10 között rendezték meg a Western Balkan Information and Media Literacy konferenciát a bosznia-hercegovinai Bihacban. A hibrid konferencián intézetünk első éves PhD hallgatója, Joseph Marmol Yap mutatta be Kevin Conrad Tansiongco-val és Barátné Prof. Dr. Hajdu Ágnessel közösen készített előadásukat Digital Civic Engagement and Youth Participation: A Survey Research címmel.

A konferencia előadói között üdvözölhettük többek között Antonia Arahovát, az IFLA megválasztott elnökét (2023-2025) és Ismail Serageldint, az új Alaxandrai Könyvtár nyugalmazott alapító igazgatóját, aki előzőleg a Világbank alelnöke is volt (1993-2000).

https://www.wbimlc.org/

2021. december 13., hétfő

Oktatónk tanulmánya az Orlovszky-emlékkönyvben


Orlovszky Géza egyetemünk Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének vezetője és Bölcsészettudományi Karának tudományos dékánhelyettese volt, amikor 2017. június 11-én, 57 éves korában váratlanul meghalt. Egykori kollégái, tanítványai halálának első évfordulójához kapcsolódva konferenciával tisztelegtek emléke előtt. 2018. június 22-én az előadók között volt oktatónk, Bibor Máté is.
Az ELTE BTK MIKTI RMIT kiadásában nemrég megjelent az előadások írásos változatát tartalmazó, Textológia és interpretáció a régi magyar irodalomban: Tanulmányok Orlovszky Géza emlékére című kötet, amelyben kollégánk A zirci Ciszterci Műemlékkönyvtár ősnyomtatvány-gyűjteményének története az apátság feloszlatásáig című munkája is olvasható.

- A kötet a Magyar Elektronikus Könyvtárban

A konferencia programja
Orlovszky Géza halálhíre az ELTE honlapján

2021. december 10., péntek

ERASMUS hallgatók intézetünkben


Az eddigi hagyományainknak megfelelően több külföldi ERASMUS hallgató tanult ebben a félévben is Intézetünkben. A vírus okozta helyzet javulásával ismét megélénkült külföldi partner egyetemeinken a hallgatói ERASMUS csere iránti érdeklődés. Jelenleg Görögországból, Olaszországból, Portugáliából és Spanyolországból van hat hallgatónk, akik a félév elején megismerkedtek a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral, majd a tantermi órák után tanulmányaikat az online térben fejezték be. Bekapcsolódtak Intézetünk nemzetközi programjaiba, így részt vettek Antonia Arahova ‒ megválasztott IFLA elnök ‒október 7-i előadásán és figyelemmel kísérték a nemzetközivé vált VKKV konferenciánk angol szekcióját is.

2021. december 9., csütörtök

PhD hallgatónk elismerése


Joseph Marmol Yap első éves PhD hallgatónk 2021. november 26-án megkapta a Fülöp-szigeteki Könyvtárosok Egyesülete (PLAI - Philippine Librarians Association) díját kiemelkedő támogatásáért, mellyel tevékenyen hozzájárult az egyesület sikeréhez. Az elismerést Emma M. Rey elnök és Elisa V. Garcia ügyvezető alelnök írta alá.

2021. december 8., szerda

Intézetünk az ISKO Spanyol-Portugál szervezetének konferenciáján

2021. november 25-26-án rendezték meg az ISKO spanyol és portugál szekciójának szokásos 2 évenkénti nemzetközi tudományos konferenciáját. A konferencián Asmaa Bouaamri mutatta be Barátné Hajdu Ágnes és Asmaa Bouaamri The cultural aspects of Knowledge Organization toward a Sustainable Development c. előadását, melynek kéziratát publikálták a konferencia kötetben.

Silva, Carlos Guardado da, Revez, Jorge & Corujo, Luís (Eds.). (2021). Organização do Conhecimento no Horizonte 2030: Desenvolvimento Sustentável e Saúde: Atas do V Congresso Espanha-Portugal, Universidade de Lisboa. Faculdade de Letras, 25 e 26 de novembro de 2021. Lisboa: Centro de Estudos Clássicos, Colibri.
ISBN 978-989-566-137-4
http://hdl.handle.net/10451/50067

A konferencián emlékeztek a szervezetet megalapító, a 2020-ban elhunyt Emília Currasra többek között egy Barátné Hajdu Ágnessel közös képpel.

2021. december 7., kedd

Piacgazdaság és könyvtárügy - az ágazati irányítás szemszögéből


2021. november 25-én Szóllás Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője tartott előadást Kiszl Péter intézetigazgató meghívására a Piacgazdaság és könyvtárügy az információs társadalomban című kurzus keretében. A főosztályvezető bemutatta a  Kultúráért Felelős Államtitkárságon folyó munkát, a Könyvtári és Levéltári Főosztály szervezeten belüli helyét és feladatait. Kitért a jogszabályalkotás folyamatára, a 2020. és 2021. évek könyvtárakat érintő főbb törvényi és rendeleti változásaira, részletesen ismertette a koordinációs, funkcionális, adminisztratív és pénzügyi, valamint támogatási tevékenységet, továbbá a központi költségvetésből a könyvtárakra fordított finanszírozás megoszlását. Az ágazati irányítás képviseletében elhangzott, hogy a 2022. év elején 20%-os béremelés várható a kulturális ágazatban, ami a könyvtárosokra is vonatkozik majd. A IX/2021. sz. (XI. 19.)  dékáni utasításnak megfelelően az MS Teams alkalmazásban, online zajlott kurzus zárásaként több kérdést is megvitattak a jelenlévők, így szóba került a restaurátorutánpótlás helyzete, de az 1997. évi CXL. törvény kapcsán is érkezett hallgatói kérdés a Főosztályvezetőhöz.

Az előadássorozat zárásaként Kóródy Juditot, az Infodok Kft. központvezetőjét látjuk vendégül.

- A kurzus korábbi vendégei

2021. december 6., hétfő

Doktoranduszunk előadása a Vallástörténeti Workshopon


A PPKE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola és az MTA-ELTE Lendület Újasszír és Újbabiloni Pecséthengerek és Istenvilág Kutatócsoport által megrendezett Vallástörténeti Workshop előadója volt doktoranduszunk, Orosz Adrienn. A november 25-én megrendezett esemény a kőzetek, ásványok és fémek szerepét vizsgálta a vallásokban. Hallgatónk a Winchester Psalter (Cotton MS Nero C. IV) díszítésében meghatározó zöld színről beszélt: elemezte szerepét a zsoltároskönyvben, összevetette a korabeli winchesteri kódexek színhasználatával, áttekintette a szín, illetve a hozzá kapcsolódó kőzetek és ásványok szimbolikáját az ókori egyiptomi, valamint a középkori keresztény vallásban. Továbbá magyarázatot keresett arra, miért és hogyan válik rendhagyóvá és egyben programalkotóvá a zöld szín a zsoltároskönyv illuminációjában.

Az illusztrációként használt kép leírása és forrása: Winchester Psalter (Cotton MS Nero C. IV) f.39r. Miniatúra, részlet. Az utolsó ítélet, a pokol kulcsra zárása. 12. század közepe. The British Library, London

2021. december 3., péntek

Könyvtárak az okosvárosokban - oktatóink angol nyelvű könyvfejezete

Az IGI Global könyvkiadó gondozásában jelenik meg a Handbook of Research on the Role
of Libraries, Archives, and Museums in Achieving Civic Engagement and Social Justice in Smart Cities
című kutatási kézikönyv, melynek Libraries, Digitized Cultural Heritage, and Social Cohesion of Smart Cities: Model-Like LIS-Educational Implementations in Hungary című fejezete Fodor János és Kiszl Péter munkája.

A fejezet összefoglalója:

Könyvtárak, digitalizált kulturális örökség és társadalmi kohézió az okosvárosokban

Az okosvárosok komplex szolgátatásrendszerének kialakítása új esélyt ad arra, hogy az elérhető digitális szolgáltatások aránya és összetétele a társadalom elégedettségét és optimális működését szolgálja. A LAM (Libraries, Archives, Museums) intézmények által kínált hálózati szolgáltatások megformálása ugyan olyan fontos feladat, mint szerepük meghatározása közösségi helyként az okos városok életében. A cikk szerzői arra keresik a választ, hogyan lehet digitális gyűjteményeket egy komplex szolgáltatási rendszer moduljaiként hatékonyan interpretálni. A budapesti ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézetében létrehozott projektek alapján öt különböző modul modellt mutatnak be. A modulok a felhasználói érdeklődés, aktivitás különböző aspektusaira reflektálva válhatnak alkalmassá arra, hogy a kulturális örökség bevonásával erősítsék a társadalmi kohéziót az okos városok mindennapjaiban.

Fodor, J., & Kiszl, P. (2022). Libraries, Digitized Cultural Heritage, and Social Cohesion of Smart Cities: Model-Like LIS-Educational Implementations in Hungary. In M. Taher (Ed.), Handbook of Research on the Role of Libraries, Archives, and Museums in Achieving Civic Engagement and Social Justice in Smart Cities (pp. 334-354). IGI Global. http://doi:10.4018/978-1-7998-8363-0.ch018

2021. december 2., csütörtök

Kari Publikációs Díj


Intézetünk két oktatója is Kari Publikációs Díjban részesült:

A pályázati időszakban a legtöbb, összesen 3 db Q1-es besorolású tanulmány megjelentetése Kiszl Péter intézetigazgató nevéhez fűződik az ELTE BTK-n, Winkler Bea tanársegéd pedig 2 db Q1-es közlemény társszerzője.

A díjak az intézetünkben, illetve a doktori programunkon folyó magas színvonalú, nemzetközileg is jelentős tudományos munka elismerését jelentik. Oktatóinknak-kutatóinknak további sikereket kívánunk!

- A hír Karunk honlapján

2021. december 1., szerda

Ötven előadó, kétszáz résztvevő a könyvtár- és információtudomány ünnepén


Könyvtár- és Információtudományi Intézet 2021 őszén ötödik alkalommal szervezte meg kétévente esedékes konferenciáját. A lassan évtizedes hagyományt teremtő Valóságos könyvtár – könyvtári valóság eseménysorozat a könyvtár- és információtudomány legnagyobb hazai tanácskozása. A kétnapos, bírálati rendszerű konferencián elismert hazai és külföldi szakemberek, tudósok, egyetemi oktatók és tudományos pályájuk kezdetén lévő doktoranduszok osztják meg gondolataikat az interdiszciplináris tudományterület számtalan vetületéről.

Az idei konferencia egyik újdonsága a nemzetköziség új szintre emelése, az intézethez kötődő doktori program hallgatói és oktatói, valamint külföldi szakemberek előadásaira épülő, a thaiföldi Sukhothai Thammathirat Open University egyetemmel közös Inspire and Engage című angol nyelvű szekció megvalósítása volt. A másik újszerűség a szervezők, előadók és közönség interaktív együttműködése, sikeres próbatétele lett, miután a konferenciát lényegében egy hétvége alatt kellett a valóságosból az online térbe áthelyezni. A konferenciakezdés előtti héten felerősödő járványhullám és a regisztrálók nagy száma miatt nem volt kérdéses, hogy az ötödik VKKV konferenciát virtuálisan kell lebonyolítani.

A bravúr sikerült: 2021. november 23-a reggelétől 2021. november 24-e késő délutánig így vagy otthonról, vagy munkahelyről bejelentkezve több mint félszáz előadó osztotta meg gondolatait és kutatási eredményeit az érdeklődő közönséggel. Sajnálatos módon a regisztrációt 220 főnél kénytelenek voltunk lezárni az MS Teams korlátai miatt.

A konferenciát Bóna Judit, az ELTE BTK tudományos és kutatásszervezési ügyek dékánhelyettese, majd Szóllás Péter, az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője nyitotta meg. A virtuálisan megjelenteket Kiszl Péter, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének igazgatója, a doktori program vezetője, a konferencia elnöke köszöntötte.


A VKKV konferenciasorozat értékes hagyományaként először neves tudósok vallottak a könyvtárakhoz fűződő élményeik mellett arról, tudományos pályafutásukra milyen hatást gyakoroltak a könyvtárak. Hetényi Zsuzsa, az ELTE BTK Szláv és Balti Filológiai Intézete, valamint György Péter, az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete professzorainak – mindketten az MTA doktorai – idei előadásai ugyanazt bizonyították, mint amiről a korábbi konferenciák tudós előadói tettek bizonyságot: a könyvtárak épített tere, az ott igénybe vehető szolgáltatások, a hely hangulata szervesen összeforr a tudományos kutatás élményével, és meghatározza a tudós életpálya egyes szakaszait.


Nem véletlenül volt az idei konferencia kiemelt témája a könyvtárépítészet. A pandémia hozzájárult a könyvtárépítészettel szemben támasztott követelmények mélyebb megértéséhez, hiszen a közösségi tér hiányát is akkor éljük át legmélyebben, ha el vagyunk zárva attól. Az előadások azt bizonyították, hogy a tervrajzokon, látványterveken bármilyen hatásosnak látszik egy új épület, szerepét csak akkor tölti be jól, ha minden eleme a hatékony működést szolgálja. Csak az élettel teli, hosszú távon fenntartható közeg megtartó ereje dacolhat a változásokkal – akár az átmeneti, kényszerű bezárással is. Ezt támasztották alá Kalmár Miklós és Karácsony Tamás, a BME Építészmérnöki Kar vezető oktatóinak, továbbá Somogyi Krisztina, a Széchényi István Egyetem Művészeti Karának tanárának és Treszkai Anett, az Archikon Architects tervezőjének előadásai. A megvalósult könyvtári felújításokról és a tervbe vett új épületekről Karácsony Gyöngyi, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár főigazgatója, az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiumának elnöke, Szendi Attila, a Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum főigazgatója, Tőzsér Istvánné Géczi Andrea, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár igazgatója és az Informatikai és Könyvtári Szövetség alelnöke, valamint Liebhauser János, a Tolna megyei Illyés Gyula Könyvtár igazgatója számolt be gazdagon illusztrált előadásokkal.


Ezt követően az intézet Információközvetítés és közösségépítés – multifunkciós könyvtári hálózatok és a Valóságos könyvtár, könyvtári valóság: könyvtár- és információtudományi tanulmányok 2020 című, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet kiadásában megjelent köteteket mutatta be Fehér Miklós, az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet igazgatója és Sághi Ilona, a Könyvtári Figyelő vezető szerkesztője. Az első nap programját az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézete hallgatóinak előadása zárta Könnyűzenei sztenderdek című műsorával.


A második napon a folyamatban lévő kutatások ízelítőivel gazdagodott a könyvtár- és információtudományról felmutatott panoráma: az intézet oktatóinak és doktoranduszainak előadásai a könyvtörténettől a mesterséges intelligenciáig, régi kéziratok és képeslapgyűjtemények tanulságaitól a zöld könyvtár koncepciójáig fogták át a tudományterület teljes spektrumát. A szekcióelnöki teendőket Dippold Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtár igazgatója és Dudás Anikó, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának könyvtárvezetője látta el, a Sukhothai Thammathirat Open University szakmai partnerségével összeállított angol nyelvű előadásokat pedig Barátné Hajdu Ágnes, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének egyetemi tanára, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, az IFLA European Regional Division Committee tagja koordinálta.


A konferenciával a magyar tudományt is ünnepeltük. Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz – szólt a rendezvénysorozat idei mottója, s az elmúlt két év tanulságai alapján a tudomány egésze számára is minden eddiginél fontosabbá váltak a konferencián újra és újra, számos kontextusban visszatérő témák: a könyvtárak szerepe a tények és összefüggések megismerésében, a környezetünkben zajló folyamatok megértésében, a közérthető és élményalapú ismeretátadásban, az álhírek visszaszorításában.

*

Végezetül a konferencia szervezőbizottságának üzenetét és köszönetét tolmácsoljuk.

Hiszünk abban, hogy irányt csak az árnyalt, tudományos hitelű szempontrendszerek, kutatások, eredmények mutathatnak, s bízunk benne, hogy konferenciánk is ilyen tanulságokkal szolgált a hallgatóságnak és tudományterületünknek.

Egy országos jelentőségű, többnapos konferencia sikeres megszervezése normál körülmények között is jelentős erőpróba egy egyetemi intézet életében. A szervezőbizottság (Kiszl Péter elnök, Leitgéb Mária titkár; Barátné Hajdu Ágnes, Németh Katalin, Tószegi Zsuzsanna tagok) a zökkenőmentesen online térbe áthelyezett konferencia közös sikeréért köszönetet mond a támogató partnereknek, a magas színvonalú előadásokkal konferenciánkat valós eszmecserévé emelő előadóknak, valamint a lebonyolításban mindvégig aktívan közreműködő oktatói és hallgatói közösségnek.


A konferencia előadásainak anyagaiból – immár hagyományosan – lektorált tanulmánykötet készül, melynek megjelenése 2022 őszére várható.

A konferencia honlapja
A konferencia programfüzete
A konferencián készült képernyőfotók
A konferenciához kapcsolódó tanulmánykötet-sorozat az ELTE repozitóriumában