Keresés
2023. május 31., szerda
Oktatóink fogadóórái a vizsgaidőszakban
2023. május 30., kedd
Oktatónk előadása az EODOPEN projekt csehországi találkozóján
Kollégánk, Radó Rita is előadást tartott az EODOPEN projekt májusi, 8. találkozóján a csehországi Olmützben. A Creative Europe által támogatott, 2019-ben indult EODOPEN (eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens) projektben az Országos Széchényi Könyvtár munkacsoportvezetőként, a Könyvtár- és Információtudományi Intézet munkatársa pedig a projekt egyik szakmai vezetőjeként vesz részt. Az Olmützi Tudományos Könyvtár által szervezett projekttalálkozón bemutatásra került a nemzeti könyvtár által fejlesztés alatt lévő digitalizált dokumentumok jogtisztázását segítő dokumentációs eszköz, illetve a projekt disszeminációját segítő honlap (https://eodopen.oszk.hu/).
A projektről kollégánk a 2021-es Valóságos könyvtár – könyvtári valóság szakmai konferenciánkon Make it available - EODOPEN, a project according to user needs címmel tartott előadást. (bővebben: http://lis.elte.hu/vkkv5/VKKV5_absztrakt_fuzet.pdf) A hamarosan megjelenő konferenciakötetünkben a szerző angol nyelvű tanulmánya is megtalálható a témában.
2023. május 28., vasárnap
Doktoranduszunk előadása a VI. Scriptorium konferencián
- A konferencia programja
- A konferencia absztraktfüzete
2023. május 26., péntek
Vendégünk volt Dr. Perger Péter
- Fényképek (A felvételeket Radó Rita készítette)
2023. május 24., szerda
Látogatás az OSZK Digitalizáló Központjában és a Digitális Bölcsészeti Központban
2023. május 18-án BA másodéves hallgatóink látogatást tettek az Országos Széchényi Könyvtár Digitalizáló Központjába és a Digitális Bölcsészeti Központba. A Tájékoztatás és információforrások kurzus keretében hallgatóink Kukár Barnabás Manó (A Digitalizáló Központ osztályvezetője) vezetésével megismerkedhettek a könyvtári digitalizálás munkafolyamataival, eszközeivel és az osztályvezető úr részletes és jó hangulatú bemutatójának keretében betekintést nyertek a Digitalizáló Központ tevékenységébe is.
A látogatás második részében a Digitális Bölcsészeti Központ munkatársai láttak bennünket vendégül. Szűcs Kata és Makkai Csilla Tamara a Digitális Bölcsészeti Központ által fejlesztett online publikálási környezetről (dHUpla) tartottak előadást, amely a közgyűjtemények szöveges forrásainak digitális közreadására szolgál. Az információgazdag előadásból megtudhattuk, hogy ezt a kreatív tartalommegosztást nyelvtechnológiai elemzések és adatvizualizációk is segítik.
Dr. Kalcsó Gyula a webarchiválás rejtelmeibe vezette be hallgatóinkat, kiemelve az OSZK webarchiválási tevékenységének érdekességeit, fontosságát, tervszerűségét, kihívásait és jövőbeni terveit. Nagyon érdekes volt látni, a Digitalizáló Központ által késztett dokumentumok sokszínű felhasználhatóságát a hagyományos online szolgáltatásokon túl, illetve a digitalizált dokumentumok különböző kutatási tevékenységekbe való bevonási lehetőségeit.
- Fényképek (Radó Rita felvételei)
2023. május 22., hétfő
Vendégünk volt Szovák Márton
2023. május 18., csütörtök
Ismét a Piarista Központi Könyvtárban jártunk
2023. május 15., hétfő
Hallgatóink a Prágai Liszt Intézet könyvtárában
2023. május 12., péntek
Barátné Hajdu Ágnes ismét az IFLA Európai Bizottságában
2023. május 11., csütörtök
Vendégünk volt Orbán Áron
A Nyitott Napok 2023. tavaszi szemeszterének második délutánjára április 26-án került sor. Vendégünk, Orbán Áron, a Tokaj-Hegyalja Egyetem tudományos főmunkatársa, előadásában áttekintést nyújtott Carolus Clusius (Charles de L’Écluses, 1526--1609), az elsősorban botanikusként ismert németalföldi tudós magyarországi kapcsolatairól és tevékenységéről, valamint rámutatott a kutatásban eddig tisztázatlan kérdésekre, elhanyagolt területekre. Batthyány Boldizsárral való, viszonylag jól ismert barátságán túl Clusius gyümölcsöző kapcsolatban állt Nicasius Ellebodiussal, Georg Purkircherrel, Istvánffy Miklóssal és Claude Roussellel is.
A szűkebb értelemben vett botanikán túl még legalább három olyan tudományterület van, amelyek tekintetében a Magyarországon gyűjtött anyag különösen jelentős a németalföldi tudós életművében. A Clusius-kódex számos „pannóniai” gomba akvarelljét tartalmazza, magyarországi segítőktől származó jegyzetekkel, a Fungorum… brevis historia pedig az első nyomtatásban megjelent szöveg Európában, amely egy összefüggő terület gombáit mutatja be. E két forrás keletkezésének és összefüggésének számos máig megoldatlan kérdése van.
Arra, hogy Clusius a nem organikus természeti tárgyak (fémek és ásványok, különös alakú kövek és fosszíliák, orvosi föld) iránt is érdeklődött, jó példa a több levelében előforduló „Szent László pénze” nevű kövület. A németalföldi tudós epigráfiai tevékenysége is rendkívül jelentős, többek közt nyugat-magyarországi és erdélyi feliratokat is gyűjtött. A magyarországi kultúrjavak, illetve a róluk szóló ismeretek Nyugatra való közvetítésében Clusius minden bizonnyal az eddig ismertnél nagyobb szerepet játszott.
- Fényképek az előadásról (Bibor Máté felvételei)
- Képek és beszámolók a Nyitott Napok előadássorozat korábbi alkalmairól
2023. május 9., kedd
Doktoranduszunk a NETWORKSHOP konferencián
2023. április 12-14. között Veszprémben, a Pannon Egyetemen zajlott le a 32. NETWORKSHOP konferencia, amelynek mottója az volt, hogy "Új technológiákkal, új tartalmakkal a jövő digitális transzformációja felé". A Digitális adatgazdagítás a közgyűjteményekben elnevezésű szekcióban szerepelt doktoranduszunk, Leitgéb Mária. A BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék repozitóriuma című előadásában röviden ismertette a tanszéki gyűjteményeket és azokat törekvéseket, amelyek szükségessé tették a repozitórium fejlesztését annak érdekében, hogy lehetővé váljon az eddig feldolgozatlan dokumentumok archiválása, hozzáférhetővé tétele és a tanszéki tudományos tevékenység láthatóságának növelése. Leitgéb Mária előadásában a továbbiakban a fejlesztés lépésein volt a hangsúly: hogyan került kialakításra a - a későbbiekben kari szintűvé bővített - gyűjteménystruktúra, melyek voltak az egyes dokumentumtípusokhoz tartozó metaadatstruktúrák és feltöltési űrlapok kialakításánál figyelembe vett speciális szempontok, illetve milyen egyéb sajátosságokkal kellett számolni a hozzáférési szintek és a jogosultságok létrehozásánál.
A konferencia honlapja: https://nws.comp-rend.hu/
2023. május 6., szombat
MKE tisztújítás
2023. május 5., péntek
Specializáció tájékoztató
2023. május 3., szerda
Nyitott Napok 45. - Meghívó
2023. május 2., kedd
Barátné Hajdu Ágnes előadása a FSzEK és az Olvasókörök Szövetsége országos konferenciáján
2023. április 21-én Barátné Hajdu Ágnes tartott előadást Mozaikok az olvasókörök történetéből határon innen és túl címmel a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Könyvtárak-olvasókörök - közös célok elnevezésű rendezvényen, mely egyben az Olvasókörök Szövetsége országos tavaszi találkozója is volt. A program másik előadója Gazda István tudománytörténész volt, aki a 18-19. századi olvasókörökről tartott érdekfeszítő előadást. A konferencia részeként Élet az olvasókörben címmel kerekasztal beszélgetésre is sor került, mely az egyes olvasókörök tapasztalatairól, sajátosságairól szólt. A beszélgetésen Hódmezővásárhely, Hajdúszoboszló, Mohács, Nagykanizsa, Balmazújváros, Debrecen, Nyíregyháza, Lippa (Románia), Pélmonostor, Kórógy (Horvátország) Szabadkai Népkör, Zombor (Szerbia), Püspökladány, Kisújszállás, Mártély, Székkutas és Budapest olvasóköreinek képviselői vettek részt. A beszélgetést Szóró Ilona, az Olvasókörök Szövetsége alelnöke és Haszonné Kiss Katalin a Kölcsey Ferenc Olvasókör alelnöke vezette.
Honlapunkon: Felvételi! | Oktatás | Oktatók | Történet | Könyvtár | Elérhetőség | Galéria