Bízunk benne, hogy az ünnepek és a vizsgaidőszak után februártól
Keresés
2021. december 23., csütörtök
Kellemes Ünnepeket!
Bízunk benne, hogy az ünnepek és a vizsgaidőszak után februártól
2021. december 18., szombat
Élen a QS regionális rangsorában
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a feltörekvő országok egyetemeinek összesített listáján a 26. helyen végzett, ezzel az eredménnyel ismét a legfelső 6 százalékba tartozik. A magyar egyetemek között továbbra is őrzi vezető helyét. A Quacquarelli Symonds (QS) ismét elkészítette a feltörekvő európai és közép-ázsiai országok felsőoktatási intézményeit értékelő egyetemi rangsorát. A 2022-es lista összesen 450 felsőoktatási intézményt hasonlított össze a közép- és kelet-európai, illetve a közép-ázsiai régióból.
Egyetemünk az összesített lista 26. helyén végzett, ezzel a legjobb eredményt érte el a magyar egyetemek között, és ismét a legfelső 6 százalékba tartozik: a régiós átlagnál 193 százalékkal, a magyarországi átlagnál csaknem 97 százalékkal teljesített jobban. A rangsor a tavalyi 400 után idén már 450 felsőoktatási intézményt értékelt összesen 10 indikátor alapján, ezeket az összesített eredmények megállapításánál különböző súlyozással veszik figyelembe. Az indikátorok között szerepel az akadémiai és a munkáltatói hírnév, az oktatók és hallgatók aránya, valamint a publikációk és hivatkozások száma. Számításba veszik még a PhD-fokozattal rendelkező oktatók arányát, a webes befolyást, valamint a külföldi oktatók és hallgatók arányát. A felmérés módszertanáról itt olvashat bővebben.
2021. december 16., csütörtök
Cirkuszművészet és könyvtárpedagógia
Kiszl Péter - Németh Katalin - Radó Rita - Senkei-Kis Zoltán: Cirkuszművészet és könyvtárpedagógia
In: Kolosai Nedda (szerk.): Élni a kultúrát! – játék, művészetpedagógia és tudomány: fókuszban: játék és gyermekkultúra
Budapest, ELTE Tanító- és Óvóképző Kar, 2021. pp. 579-586.
- A kiadvány letöltése (PDF)
- Korábbi hírünk honlapunkon
2021. december 14., kedd
PhD hallgatónk és oktatónk a WBIMLC 2021 konferencián
2021. december 9-10 között rendezték meg a Western Balkan Information and Media Literacy konferenciát a bosznia-hercegovinai Bihacban. A hibrid konferencián intézetünk első éves PhD hallgatója, Joseph Marmol Yap mutatta be Kevin Conrad Tansiongco-val és Barátné Prof. Dr. Hajdu Ágnessel közösen készített előadásukat Digital Civic Engagement and Youth Participation: A Survey Research címmel.
A konferencia előadói között üdvözölhettük többek között Antonia Arahovát, az IFLA megválasztott elnökét (2023-2025) és Ismail Serageldint, az új Alaxandrai Könyvtár nyugalmazott alapító igazgatóját, aki előzőleg a Világbank alelnöke is volt (1993-2000).
https://www.wbimlc.org/
2021. december 13., hétfő
Oktatónk tanulmánya az Orlovszky-emlékkönyvben
Orlovszky Géza egyetemünk Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének vezetője és Bölcsészettudományi Karának tudományos dékánhelyettese volt, amikor 2017. június 11-én, 57 éves korában váratlanul meghalt. Egykori kollégái, tanítványai halálának első évfordulójához kapcsolódva konferenciával tisztelegtek emléke előtt. 2018. június 22-én az előadók között volt oktatónk, Bibor Máté is.
Az ELTE BTK MIKTI RMIT kiadásában nemrég megjelent az előadások írásos változatát tartalmazó, Textológia és interpretáció a régi magyar irodalomban: Tanulmányok Orlovszky Géza emlékére című kötet, amelyben kollégánk A zirci Ciszterci Műemlékkönyvtár ősnyomtatvány-gyűjteményének története az apátság feloszlatásáig című munkája is olvasható.
- A kötet a Magyar Elektronikus Könyvtárban
- A konferencia programja
- Orlovszky Géza halálhíre az ELTE honlapján
2021. december 10., péntek
ERASMUS hallgatók intézetünkben
Az eddigi hagyományainknak megfelelően több külföldi ERASMUS hallgató tanult ebben a félévben is Intézetünkben. A vírus okozta helyzet javulásával ismét megélénkült külföldi partner egyetemeinken a hallgatói ERASMUS csere iránti érdeklődés. Jelenleg Görögországból, Olaszországból, Portugáliából és Spanyolországból van hat hallgatónk, akik a félév elején megismerkedtek a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral, majd a tantermi órák után tanulmányaikat az online térben fejezték be. Bekapcsolódtak Intézetünk nemzetközi programjaiba, így részt vettek Antonia Arahova ‒ megválasztott IFLA elnök ‒október 7-i előadásán és figyelemmel kísérték a nemzetközivé vált VKKV konferenciánk angol szekcióját is.
2021. december 9., csütörtök
PhD hallgatónk elismerése
2021. december 8., szerda
Intézetünk az ISKO Spanyol-Portugál szervezetének konferenciáján
Silva, Carlos Guardado da, Revez, Jorge & Corujo, Luís (Eds.). (2021). Organização do Conhecimento no Horizonte 2030: Desenvolvimento Sustentável e Saúde: Atas do V Congresso Espanha-Portugal, Universidade de Lisboa. Faculdade de Letras, 25 e 26 de novembro de 2021. Lisboa: Centro de Estudos Clássicos, Colibri.
ISBN 978-989-566-137-4
http://hdl.handle.net/10451/50067
A konferencián emlékeztek a szervezetet megalapító, a 2020-ban elhunyt Emília Currasra többek között egy Barátné Hajdu Ágnessel közös képpel.
2021. december 7., kedd
Piacgazdaság és könyvtárügy - az ágazati irányítás szemszögéből
2021. november 25-én Szóllás Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője tartott előadást Kiszl Péter intézetigazgató meghívására a Piacgazdaság és könyvtárügy az információs társadalomban című kurzus keretében. A főosztályvezető bemutatta a Kultúráért Felelős Államtitkárságon folyó munkát, a Könyvtári és Levéltári Főosztály szervezeten belüli helyét és feladatait. Kitért a jogszabályalkotás folyamatára, a 2020. és 2021. évek könyvtárakat érintő főbb törvényi és rendeleti változásaira, részletesen ismertette a koordinációs, funkcionális, adminisztratív és pénzügyi, valamint támogatási tevékenységet, továbbá a központi költségvetésből a könyvtárakra fordított finanszírozás megoszlását. Az ágazati irányítás képviseletében elhangzott, hogy a 2022. év elején 20%-os béremelés várható a kulturális ágazatban, ami a könyvtárosokra is vonatkozik majd. A IX/2021. sz. (XI. 19.) dékáni utasításnak megfelelően az MS Teams alkalmazásban, online zajlott kurzus zárásaként több kérdést is megvitattak a jelenlévők, így szóba került a restaurátorutánpótlás helyzete, de az 1997. évi CXL. törvény kapcsán is érkezett hallgatói kérdés a Főosztályvezetőhöz.
Az előadássorozat zárásaként Kóródy Juditot, az Infodok Kft. központvezetőjét látjuk vendégül.
2021. december 6., hétfő
Doktoranduszunk előadása a Vallástörténeti Workshopon
Az illusztrációként használt kép leírása és forrása: Winchester Psalter (Cotton MS Nero C. IV) f.39r. Miniatúra, részlet. Az utolsó ítélet, a pokol kulcsra zárása. 12. század közepe. The British Library, London
2021. december 3., péntek
Könyvtárak az okosvárosokban - oktatóink angol nyelvű könyvfejezete
Az IGI Global könyvkiadó gondozásában jelenik meg a Handbook of Research on the Role
of Libraries, Archives, and Museums in Achieving Civic Engagement and Social Justice in Smart Cities című kutatási kézikönyv, melynek Libraries, Digitized Cultural Heritage, and Social Cohesion of Smart Cities: Model-Like LIS-Educational Implementations in Hungary című fejezete Fodor János és Kiszl Péter munkája.
A fejezet összefoglalója:
Könyvtárak, digitalizált kulturális örökség és társadalmi kohézió az okosvárosokban
Az okosvárosok komplex szolgátatásrendszerének kialakítása új esélyt ad arra, hogy az elérhető digitális szolgáltatások aránya és összetétele a társadalom elégedettségét és optimális működését szolgálja. A LAM (Libraries, Archives, Museums) intézmények által kínált hálózati szolgáltatások megformálása ugyan olyan fontos feladat, mint szerepük meghatározása közösségi helyként az okos városok életében. A cikk szerzői arra keresik a választ, hogyan lehet digitális gyűjteményeket egy komplex szolgáltatási rendszer moduljaiként hatékonyan interpretálni. A budapesti ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézetében létrehozott projektek alapján öt különböző modul modellt mutatnak be. A modulok a felhasználói érdeklődés, aktivitás különböző aspektusaira reflektálva válhatnak alkalmassá arra, hogy a kulturális örökség bevonásával erősítsék a társadalmi kohéziót az okos városok mindennapjaiban.
Fodor, J., & Kiszl, P. (2022). Libraries, Digitized Cultural Heritage, and Social Cohesion of Smart Cities: Model-Like LIS-Educational Implementations in Hungary. In M. Taher (Ed.), Handbook of Research on the Role of Libraries, Archives, and Museums in Achieving Civic Engagement and Social Justice in Smart Cities (pp. 334-354). IGI Global. http://doi:10.4018/978-1-7998-8363-0.ch018
2021. december 2., csütörtök
Kari Publikációs Díj
A pályázati időszakban a legtöbb, összesen 3 db Q1-es besorolású tanulmány megjelentetése Kiszl Péter intézetigazgató nevéhez fűződik az ELTE BTK-n, Winkler Bea tanársegéd pedig 2 db Q1-es közlemény társszerzője.
A díjak az intézetünkben, illetve a doktori programunkon folyó magas színvonalú, nemzetközileg is jelentős tudományos munka elismerését jelentik. Oktatóinknak-kutatóinknak további sikereket kívánunk!
- A hír Karunk honlapján
2021. december 1., szerda
Ötven előadó, kétszáz résztvevő a könyvtár- és információtudomány ünnepén
A bravúr sikerült: 2021. november 23-a reggelétől 2021. november 24-e késő délutánig így vagy otthonról, vagy munkahelyről bejelentkezve több mint félszáz előadó osztotta meg gondolatait és kutatási eredményeit az érdeklődő közönséggel. Sajnálatos módon a regisztrációt 220 főnél kénytelenek voltunk lezárni az MS Teams korlátai miatt.
A konferenciát Bóna Judit, az ELTE BTK tudományos és kutatásszervezési ügyek dékánhelyettese, majd Szóllás Péter, az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője nyitotta meg. A virtuálisan megjelenteket Kiszl Péter, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének igazgatója, a doktori program vezetője, a konferencia elnöke köszöntötte.
Ezt követően az intézet Információközvetítés és közösségépítés – multifunkciós könyvtári hálózatok és a Valóságos könyvtár, könyvtári valóság: könyvtár- és információtudományi tanulmányok 2020 című, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet kiadásában megjelent köteteket mutatta be Fehér Miklós, az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet igazgatója és Sághi Ilona, a Könyvtári Figyelő vezető szerkesztője. Az első nap programját az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézete hallgatóinak előadása zárta Könnyűzenei sztenderdek című műsorával.
A második napon a folyamatban lévő kutatások ízelítőivel gazdagodott a könyvtár- és információtudományról felmutatott panoráma: az intézet oktatóinak és doktoranduszainak előadásai a könyvtörténettől a mesterséges intelligenciáig, régi kéziratok és képeslapgyűjtemények tanulságaitól a zöld könyvtár koncepciójáig fogták át a tudományterület teljes spektrumát. A szekcióelnöki teendőket Dippold Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtár igazgatója és Dudás Anikó, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának könyvtárvezetője látta el, a Sukhothai Thammathirat Open University szakmai partnerségével összeállított angol nyelvű előadásokat pedig Barátné Hajdu Ágnes, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének egyetemi tanára, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, az IFLA European Regional Division Committee tagja koordinálta.
A konferenciával a magyar tudományt is ünnepeltük. Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz – szólt a rendezvénysorozat idei mottója, s az elmúlt két év tanulságai alapján a tudomány egésze számára is minden eddiginél fontosabbá váltak a konferencián újra és újra, számos kontextusban visszatérő témák: a könyvtárak szerepe a tények és összefüggések megismerésében, a környezetünkben zajló folyamatok megértésében, a közérthető és élményalapú ismeretátadásban, az álhírek visszaszorításában.
Hiszünk abban, hogy irányt csak az árnyalt, tudományos hitelű szempontrendszerek, kutatások, eredmények mutathatnak, s bízunk benne, hogy konferenciánk is ilyen tanulságokkal szolgált a hallgatóságnak és tudományterületünknek.
Egy országos jelentőségű, többnapos konferencia sikeres megszervezése normál körülmények között is jelentős erőpróba egy egyetemi intézet életében. A szervezőbizottság (Kiszl Péter elnök, Leitgéb Mária titkár; Barátné Hajdu Ágnes, Németh Katalin, Tószegi Zsuzsanna tagok) a zökkenőmentesen online térbe áthelyezett konferencia közös sikeréért köszönetet mond a támogató partnereknek, a magas színvonalú előadásokkal konferenciánkat valós eszmecserévé emelő előadóknak, valamint a lebonyolításban mindvégig aktívan közreműködő oktatói és hallgatói közösségnek.
A konferencia előadásainak anyagaiból – immár hagyományosan – lektorált tanulmánykötet készül, melynek megjelenése 2022 őszére várható.
A konferencia honlapja
A konferencia programfüzete
A konferencián készült képernyőfotók
A konferenciához kapcsolódó tanulmánykötet-sorozat az ELTE repozitóriumában
2021. november 30., kedd
A közkönyvtárak világa - vendégünk volt Miszler Tamás
A következő kurzuson Szóllás Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője az ágazati irányításról tart előadást.
2021. november 29., hétfő
Barátné Hajdu Ágnes előadása Lendván
2021. november 26., péntek
Oktatónk és volt hallgatóink a Kovács Máté Alapítvány díjazottjai
2021. november 15-én az MTA Könyvtár és Információs Központ Konferenciatermében került sor a Kovács Máté Alapítvány – névadója születésnapjának 115. évfordulójára emlékezve ünnepi – kuratóriumi gyűlésére. Az alapítvány elnöke, Dr. Bényei Miklós bejelentette, hogy a Kovács Máté emlékének ápolásáért odaítélt emlékplakettet idén Dr. Tóth Gyula kapta. A laudációt Dr. Kovács Ilonától hallhattuk, a díjazott levelét Hangodi Ágnes, a kuratórium titkára olvasta fel.
A járvány miatt most adták át a tavaly elsőként oktatónknak, Fodor Jánosnak ítélt nívódijat, amely a könyvtártudományi szaksajtó éves termésében értékeli a legjobb publikációt. Az idei díjazott Pallos Zsuzsa lett. A rendezvényen rajtuk kívül előadást tartottak az idei és tavalyi "Év fiatal könyvtárosai", Bessenyei Ágnes és Farkas Renáta – mindketten volt tanítványaink. Az alapítvány által felajánlott OTDK-különdíjat Polyák Dávid – tavasszal végzett hallgatónk – kapta.
Fodor János előadása Könyvespolcok vonzásában címmel hangzott el. Az előadás összefoglalója és a vetített diasorozat oktatói blogján érhető el.
- A hír az alapítvány honlapján
- Fényképek: Láng Klára (Teljes galéria itt)
2021. november 25., csütörtök
Újabb tanulmány Intézetünk könyvtártudományi doktori programjából
2021. november 24., szerda
Barátné Hajdu Ágnes online előadása a Horvát Nemzeti Könyvtár konferenciáján
Barátné Hajdu Ágnes volt az egyik meghívott előadó a Horváth Nemzeti Könyvtár immár 13. alkalommal megrendezett közkönyvtári konferenciáján és kerekasztal beszélgetésén 2021. október 22-én. A konferencia központi témája: Public Libraries - Strengthening the Cultural, Educational and Social Role in Global Crisis Situations volt. Ehhez illeszkedően rendezték meg a Changes in the IFLA governance structure hibrid szekciót, melynek előadói: Dijana Machala (a Horvát Könyvtáros Egyesület elnöke), Stephen Wyber (az IFLA – Policy and Advocacy Team igazgatója), Halo Locher (IFLA Governing Board tagja, az IFLA Management of Library Associations Section vezetője), valamint Barátné Hajdu Ágnes intézetünk oktatója, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete elnöke.
https://www.nsk.hr/en/13th-croatian-conference-on-public-libraries/
2021. november 23., kedd
A hosszútávú megőrzés költségei - cikkünk a PDT&C Q1-es szakfolyóiratban
Simon András and Kiszl Péter: Aspects of the Long-Term Preservation of Digitized Catalogue Data: Analysis of the Databases of Integrated Collection Management Systems
Preservation, Digital Technology & Culture, vol. 50, no. 2, 2021, pp. 51-64.
DOI: https://doi.org/10.1515/pdtc-2021-0007 (Open Access)
A tanulmány tartalmából:
A közgyűjteményi digitalizálás során felépített adatbázisok vizsgálata figyelmet érdemlő témakör, különösen a keletkezett metaadat rekordok és a teljes tartalmak hosszútávú megőrzésének költségei szempontjából. A tanulmányban több mint kétszáz Magyarországon és a környező országokban működő, Qulto szoftvert használó könyvtár és múzeum integrált gyűjteménykezelő rendszerének adatbázisában található metaadat és a média rekord számának, méretének és sokféleségének elemzésével a következő kérdésekre kerestünk választ: (1) Van-e különbség a kapott eredményekben az intézmények típusa, országa vagy a szakemberek, illetve a felhasználók nemzetiségi hovatartozása tekintetében? (2) Mekkora valójában egy metaadat, illetve egy média rekord? (3) Megállapíthatók-e azok a szempontok, amelyek alapján a későbbi vizsgálatok már reprezentatív mintán folytathatók le? (4) Különbséget tudunk-e tenni a pótolhatatlan információt tartalmazó elsődleges (primer) és a származtatott információval bíró másodlagos (szekunder) adatok között, annak érdekében, hogy a hosszútávú megőrzés költséges volta miatt ne kelljen valamennyit megőrizni?
2021. november 22., hétfő
Hibrid formában folytatódik a szemeszter
Az előadásokat online formában kell megtartani, a szemináriumok személyes jelenléttel folytatódhatnak. Visszavonásig módosultak az egyetemi eseményekre vonatkozó szabályok is.
November 22-től visszavonásig az egyetemi rendezvényekre vonatkozó szabályok is módosulnak. A nem oktatáshoz, kutatáshoz kapcsolódó közösségi eseményeket további rendelkezésig el kell halasztani. A már meghirdetett konferenciák, workshopok, tudományos rendezvények esetében javasolt az online formára történő áttérés. Amennyiben ez nem megoldható, a rendezvények szakmai programjai a távolságtartás szabályainak és a járványügyi védelmi intézkedések betartásával további intézkedésig megtarthatók, ám tekintettel a kockázatokra, a rendezvényekhez kapcsolódó fogadásokat, kávészüneteket és egyéb közösségi eseményeket nem lehet megtartani.
Doktori védések jelenléti vagy online formában szervezhetők, de a védéseket követő fogadásokat további intézkedésig nem lehet megtartani.
Nyomatékosan felhívjuk mindenki figyelmét az ELTE JOKT mindenkori rendelkezéseinek betartására, a helyes maszkhasználatra, valamint koronavírusra utaló tünetek esetén az Egyetemtől való távolmaradásra.
- A hír az ELTE honlapján
2021. november 21., vasárnap
Az ELTE továbbra is az élen
A második helyen – akárcsak tavaly – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem áll, idén holtversenyben a Szegedi Tudományegyetemmel. Az első tízben az intézmények között három vidéki egyetem is található, a Szegedi mellett a Debreceni Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem. Egyre jobban teljesítenek az egyházi egyetemek: a Károli bejutott az első ötbe.
A HVG felsőoktatási rangsorát minden évben az oktatói és a hallgatói kiválóság alapján állítják össze, az oktatói rangsorban azok a felsőoktatási intézmények szerepelnek jól, ahol a legnagyobb számban és a legnagyobb arányban dolgoznak tudományos fokozatot szerzett oktatók. A HVG rangsorelemzéséből kiderül, hogy a tudományos fokozattal rendelkező oktatók koncentrálódnak, hatvan százalékuk összesen hét intézményben dolgozik teljes állásúként, ezzel is erősítve a nagy hagyományú egyetemek (ELTE, Debrecen, Szeged, Pécs, Műegyetem, Semmelweis, Pázmány) szakmai bázisát.
A hallgatói rangsor idén is az adott egyetemre, főiskolára felvételizők teljesítménye – többek között az elsőhelyes jelentkezők száma, a felvételizők pontátlaga – alapján áll össze. A kiadvány rámutat: a legnevesebb budapesti egyetemekre próbál bekerülni a továbbtanulók majdnem fele, s általában a legjobb teljesítményű felvételizők.
Forrás: ELTE.hu / hvg.hu - Eduline
2021. november 19., péntek
VKKV 5. konferencia – ONLINE
A meghirdetett szakmai program nem változik, a regisztrált résztvevők a Microsoft Teams alkalmazáson keresztül tudják az előadásokat meghallgatni, melyhez e-mailen küldjük meg a szükséges linket. Regisztrálni 2021. november19-én (pénteken) 20:00 óráig vagy a 200 fős létszámkorlát eléréséig lehetséges.
2021. november 15., hétfő
Meghívó – Valóságos könyvtár – könyvtári valóság V.
VALÓSÁGOS KÖNYVTÁR - KÖNYVTÁRI VALÓSÁG 5.
című kétnapos nemzetközi konferenciára
az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Könyvtár- és
Információtudományi Intézete, valamint Könyvtártudományi Doktori Programja
szervezésében, a Magyar Tudomány Ünnepe 2021 rendezvénysorozat keretében.
Az idei, 50 előadót felvonultató konferencia plenáris előadásainak kiemelt témája
a könyvtárépítészet. Az oktatói és hallgatói kutatásokat bemutató szekciók
mellett angol nyelvű tanácskozásra is sor kerül thaiföldi partneregyetemünk,
a Sukhothai Thammathirat Open University szakmai együttműködésével.
Időpont: 2021. november 23-24. (kedd, szerda)
Helyszínek:
ELTE BTK Kari Tanácsterem
1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fszt. 39.
ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet
1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. mfszt. 6.
A konferencia részletes programja, az előadások absztraktjai és
2021. november 19-ig a regisztráció:
http://lis.elte.hu/vkkv5
Bővebb információ Leitgéb Máriától, a szervezőbizottság titkárától kérhető:
vkkv@btk.elte.hu
Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Könyvtár- és Információtudományi Intézet
2021. november 14., vasárnap
Vendégünk volt Ferencz Győző
A verseket tartalmazó kéziratos füzetek közül kiemelkedő jelentősége van a diákkori művek gyűjteményének, amelybe 1930 és 1937 között másolta be tisztázatait, valamint hat felnőttkori jegyzetfüzetének. A két legkorábbi két füzetbe 1938 és 1960 között másolta be elkészült verseinek tisztázatát, azaz dokumentálta-archiválta saját maga számára költői életművének alakulását. Ebből az időszakból vázlatok nem maradtak fenn.
A későbbi füzetek már nem tisztázatokat, hanem 1958 és 1967 között keletkezett, elsősorban a Napforduló című kötet egyes verseihez készített vázlatokat, piszkozatokat tartalmaznak, illetve életében kiadatlan verseket és töredékeket. 1967 utánról nincs ismert verskéziratokat tartalmazó füzet, a megőrzött verseket különálló lapokra írta.
A füzetek vizsgálata betekintést nyújt Nemes Nagy Ágnes alkotói munkamódszerébe. Az előadás néhány jellegzetes példát mutat be: a Madár című verséhez írt önkommentárját, Lázár című versének változatait, egy diákkori versének kései átírását, néhány nagyobb kompozíciójának vázlataiban (Között, Ekhnáton az égben) egyes motívumok vándorlását, végül pedig A távozó című versének különös és megrendítő keletkezéstörténetét.
- Nemes Nagy Ágnes a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján
- Ferencz Győző a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján
- Fényképek az eseményről (a fotókat Bibor Máté készítette)
- Az eseménysorozat honlapja
- Beszámolók és képek a Nyitott Napok korábbi előadásairól blogunkban
2021. november 5., péntek
Doktoranduszunk előadása az amerikai Ball State University-n
Az illusztrációban felhasznált kép leírása és forrása: Psautier de Tournai (Ms. 270) f.33r, O betű iniciáléja, részlet, 39. zsoltár. Jézus az Ördög hátán, úton a Jeruzsálemi Templom felé. 13. század közepe. Bibliothèque d’agglomération, Saint-Omer
- A Medieval Association of the Midwest (MAM) honlapja
- A konferencia programja
2021. november 4., csütörtök
Mesterszakos Nyílt Hét
Az esemény célja, hogy az alapszakos hallgatók és más, BA diplomával már rendelkező érdeklődők megismerhessék az ELTE Bölcsészettudományi Kar unikális mesterszak-kínálatát. Az egyhetes program során nyitott előadások keretében mutatkoznak be a szakok, a tájékoztatókon pedig lehetőség lesz a kérdések feltevésére is.
További részletek:
- ELTE BTK
2021. november 3., szerda
Időtálló könyvtár, jövőbiztos könyvtárosság - Kiszl Péter és Fodor János tanulmánya a The Reference Library-ben
Péter Kiszl & János Fodor (2021):
Remaining Futureproof: Lasting Librarian Roles in Managing Digital Collections,
The Reference Librarian, Vol. 62. 28 p. Published online: 27 Oct 2021
DOI: https://doi.org/10.1080/02763877.2021.1979164
Absztrakt:
Az érdeklődő kollégák - kiadói támogatással - korlátozott számban elektronikus teljes szövegű példányokat igényelhetnek a közleményből a lis@btk.elte.hu címen.
2021. november 2., kedd
"Oda megyünk, ahol a felhasználók vannak" - vendégünk volt Rózsa Dávid
2021. október 14-én a Piacgazdaság és könyvtárügy az információs társadalomban című kurzus vendége volt Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója. A Kiszl Péter intézetigazgató által több éve szervezett tanrendi előadássorozaton mindig kivételes érdeklődés övezi a nemzeti könyvtári fejlesztéseket, nevezetesen az Országos Könyvtári Rendszer (OKR) Projektet és az OSZK új épületbe költözését. Idén sem volt ez másképp, Rózsa Dávid főigazgató ezek aktualitásaira is részletesen kitért, de bevezetőjében felvázolta az OSZK funkciórendszerét, küldetését, működési kereteit is, különös hangsúlyt fektetve a könyvtár gazdálkodására, költségvetésének tervezésére és végrehajtására, szolgáltatásainak és szervezetének modernizálására. Hangsúlyozta, hogy a pandémia időszakában a könyvtári hálózat sajátos működésére került sor, aminek számos új és kreatív szolgáltatás bevezetése is hozadéka lett, ezekről rendre tudósított az Könyvtári Intézet. Hallgatói kérdésekre válaszolva Rózsa Dávid ismertette az OSZK-ban lezajlott jogviszony-átalakulás, valamint az ehhez kapcsolódó teljesítményelvű béremelés hatásait, beszámolt a piliscsabai tárolóraktár építéséről, a Nemzeti Névtér és az állami közadatbázisok lehetséges integrációjáról, a digitalizálás és a webaratás jelenlegi állásáról, a KultStat üzemeltetéséről. A diskurzusban előkerült a könyvtáros hivatás társadalmi megítélésének és anyagi megbecsülésének szükségszerű javítása, a pályaelhagyás csökkentése. A főigazgató zárásképpen elmondta, hogy a szakmai együttműködésünk keretében az OSZK által 2017-ben meghirdetett, az informatikus könyvtáros mesterszakos hallgatókat támogató tanulmányi ösztöndíjprogram újraindítását tervezi, mely hosszú távon segítheti a nemzeti könyvtár megfelelő színvonalú munkaerőutánpótlását.
- Fényképek az előadásról galériánkban
Következő vendégünk Miszler Tamás, a pécsi Csorba Győző Könyvtár igazgatója lesz.
2021. november 1., hétfő
Ismét megrendezzük a Valóságos könyvtár - könyvtári valóság konferenciát!
A konferencia első napján, a plenáris előadások fő témája a könyvtárépítészet lesz, a második napon hagyományosan oktatóink és a doktoranduszainak számolnak be kutatásaikról, valamint új elemként angol nyelvű könyvtár- és információtudományi nemzetközi szekciót is szervezünk a Sukhothai Thammathirat Open University-vel (Thaiföld) együttműködésben.
Részletes programmal később jelentkezünk.
2021. október 31., vasárnap
Nyitott Napok 36. - Meghívó
2021. október 21., csütörtök
S. Sárdi Margit újra a Nyitott Napokon
Művei közé nemcsak imák és vallásos versek tartoznak, hanem Andrea Mattioli nagysikerű művének (Compendium de plantis omnibus) magyarítása is. A csehből készült fordítás szokatlanul tiszta, szép magyarsággal íródott. A mű népszerű lehetett, ma hét kéziratos példánya ismert. A most kiadott Orvoskönyvnek eddig egy hasonmás kiadása volt. A mű szoros logikával kialakított szerkezetben készült, az orvosló recepteken túl tartalmaz gazdasági, növénytermesztési és állatgondozási tanácsokat is, amelyekben az írónő saját, lengyelországi tapasztalatai is helyet kaptak. Érdekessége, hogy a tanácsokban javasolt anyagok túlnyomó része növényi eredetű, alig van állati, ásványi anyag, és mindössze két emberi hozzávaló akad az 1400-nál több receptben, így az orvoslás történetének kiemelkedően érdekes dokumentuma.
- Fényképek az előadásról (Bibor Máté felvételei)
- Képek és beszámolók a Nyitott Napok előadássorozat korábbi alkalmairól
2021. október 20., szerda
Doktoranduszunk nemzetközi konferencia-előadása
Asmaa Bouaamri másodéves PhD hallgatónk The sustainability of Knowledge Organization: The culture Frames of Knowledge and its Multidisciplinary Nature címmel adott elő az International Virtual Conference on Transdisciplinary Research and Innovation for Entrepreneurship & Sustainability (TRIES 2021) kétnapos tudományos konferencián 2021. szeptember 28-án.
2021. október 19., kedd
Polyák Dávid előadása az MKE Akadémián
2021. október 18., hétfő
Hubay Miklós Péter kutatóhelyi vitája - fényképek
Hubay Miklós Péter doktorjelölt készülő disszertációjáról – Szemantikusweb-technológiára épülő könyvtári forrásleírás: A BIBFRAME bibliográfiai keretrendszer használatának lehetőségei – 2021. október 14-én a 6-os tanteremben zajlott doktori programunk kutatóhelyi vitája.
Bízunk benne, hogy a vitában elhangzottak segítik a doktorjelöltet disszertációja véglegesítésében, munkájához sok sikert kívánunk!
2021. október 14., csütörtök
Doktoranduszunk előadásával nyitotta meg őszi szeminárium-sorozatát a LAMPS
- Kép leírása és forrása: Piri Reis 1513-ban készített világtérképe, részlet. Fejnélküli szörny és majom Dél-Amerikában. Topkapi Palace. Forrás: commons.wikimedia.org
- A szeminárium-sorozat programja
2021. október 13., szerda
Piacgazdaság és könyvtárügy - vendégünk volt Kulcsár Szabó Ernőné
2021. szeptember 30-án a Piacgazdaság és könyvtárügy az információs társadalomban című mesterszakos kurzusunk vendégelőadója volt Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója. A Kiszl Péter intézetigazgató meghívására érkezett főigazgató előadásában elemezte a felsőoktatási könyvtárak környezeti tényezőit, majd a könyvtárvezetés főbb tevékenységeire tért ki. Részletesen szólt a költségvetés tervezéséről és menedzseléséről, a bevételi és kiadási tételekről. A prezentáció hallgatói kérdésekkel zárult: fókuszukban a könyvtárosok megbecsüléséről, a bérrendezésről, a digitalizásról, a szerzői jogról, a távmunkáról, a teljesítményértékelésről, a régi könyvek restaurálásáról, az Egyetemi Könyvtárért Alapítványról.
Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár jelentős számban szervez szakmai gyakorlatot hallgatóinknak, munkatársai oktatóként is segítik képzésünket, valamint számos projektet és rendezvényt valósítunk meg közösen.
- Fényképek galériánkban
Előadássorozatunk következő vendége Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója lesz.
2021. október 12., kedd
Szakdolgozati tájékoztató - gyakorlatközpontúan
- Az esemény meghívója
- A bemutatott szakdolgozati témajavaslatok
- Fényképek az eseményről
2021. október 11., hétfő
IFLA – elnöki tervek 2021-2023.
Az oktatók, az alap- és mesterszakos hallgatók, a doktoranduszok, valamint a külső szakemberek széles körű részvételével kísért előadás után számos kérdés is elhangzott a közönség soraiból. Az oldott hangulatú, ugyanakkor tartalmas szakmai rendezvény jelentős hozzájárulást jelentett az egyetemi könyvtár- és információtudományi képzés fejlesztéséhez, valamint a nemzetközi kapcsolatépítéshez.
Antona Arahovának sikeres munkát és jó egészséget kívánunk az IFLA elnöki tisztségében!
- Antonia Arahova, IFLA President-elect motivation statement
- Az IFLA megújult honlapja
- Képek az előadásról galériánkban
2021. október 10., vasárnap
Vendégünk volt Lovas Borbála
2021. október 9., szombat
Doktoranduszaink a VICLIS 2021 online konferencián
2021. október 8., péntek
Barátné Hajdu Ágnes a Przegląd Biblioteczny szerkesztőbizottságában
- A folyóirat honlapja
2021. október 7., csütörtök
Nyitott Napok 35. - Meghívó
Honlapunkon: Felvételi! | Oktatás | Oktatók | Történet | Könyvtár | Elérhetőség | Galéria