Keresés

2022. március 30., szerda

MaxWhere: VR/3D könyvtári terek Magyarországon


A Library Philosophy and Practice nemzetközi könyvtár- és információtudományi, Open Access, Q2-es SJR-besorolású szakfolyóiratban megjelent a doktori képzésünk keretében készült következő tanulmány:

Zsömle Viktor, Kiszl Péter:
MaxWhere: 3D VR Library Spaces in Hungary. = Library Philosophy and Practice. March 2022. 6951.
Szabad letöltés: https://digitalcommons.unl.edu/libphilprac/6951

A tartalomból:
A VR/3D‑s környezetek segítségével a munkafolyamatok elvégzése gyorsabbá tehető, továbbá a tanulás és a visszaemlékezés hatékonysága is fokozható. A Széchenyi István Egyetem kutatói által kifejlesztett MaxWhere VR/3D böngésző ingyenes 3D-s terei bárki számára elérhetők. Tanulmányunkkal felhívjuk a figyelmet a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Könyvtár és Levéltár MaxWhere VR/3D terére, amely az első könyvtári tér a MaxWhere-ben. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem informatikus könyváros mesterképzésében az Információvizualizálás kurzuson a hallgatók a gyakorlatban is kipróbálhatják a VR/3D böngészőt. A 2020/2021. tanév tavaszi és a 2021/2022. tanév őszi félévében anonim kérdőív segítségével tártuk fel a hallgatók véleményét a MaxWhere-ről, ennek eredményeit is közöljük.

2022. március 28., hétfő

Vendégünk volt Pintér-Tót Barbara

A Nyitott Napok 2022. tavaszi sorozatának első délutánjára március 23-án került sor. (A járvány miatt a 2021. december 8-ra és idén februárra tervezett előadás elmaradt. Mindkettőt későbbi időpontban tartjuk meg.) Az előadó, egykori diákunk, Pintér-Tót Barbara, a Fumax Kiadó munkatársa, a képregények és a könyvtárak kapcsolatát, kölcsönös reprezentációját ismertette. Megtudhattuk tőle, hogy a képregények megítélése sokszor még ma is egy igen elavult etikai kódexen alapszik, és egy kialakulóban lévő új tudományág, az ún. comic book studies igyekszik kevésbé elfogultan vizsgálni, hogy milyen hatással bír a képregényolvasás.

A gazdagon illusztrált előadás kitért arra is, hogy a képregényekben általában meglehetősen sztereotipikus a könyvtárak és a könyvtárosok ábrázolása: előbbiek sokszor ódon tudáscsarnokok, utóbbiak pedig kötöttpulcsis-kontyos, pisszegő hölgyek. Üdítő kivétel ez alól a könyvtárosok szuperhőse és a szuperhősök könyvtárosa, Barbara Gordon, alias Batgirl/Orákulum.

Az előadó két könyvtárat mutatott be a képregényekhez való viszonyulásuk tükrében: a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat, valamint a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtárat. A képregények kölcsönzöttsége mindkettőben emelkedő tendenciát mutat, még a 2020-as nagy bezárások idején is szívesen keresték fel a képregényolvasók a könyvtárakat. Az Én Könyvtáram projekt keretében főleg gyerekeknek szánt anyagokkal és programokkal készültek az előbbi intézmény szakemberei, míg utóbbiban a Képregényfesztivál és más rendezvények főképp felnőtteket szólítanak meg.

Sajnos a képregények szerzői máig hajlamosak idejétmúlt, karikírozott módon ábrázolni a könyvtárakat, a könyvtárak pedig akár fél évszázados nézetek alapján ítélik meg a képregényeket. Egy kis nyitottság mindkét részről szükséges ahhoz, hogy a könyvtárak élő közösségi központként, a képregények pedig önállóan is érvényes, értékes médiumként szerepelhessenek mindkét „térben”.

- Fényképek az eseményről (Ágai Ágnes felvételei)
- Az eseménysorozat honlapja
- Beszámolók és képek a Nyitott Napok korábbi előadásairól blogunkban

2022. március 27., vasárnap

Jelentkezési statisztika - 2022.

A 2022-es felvételi jelentkezési adatok szerint a következő ősztől is képzőhelyünkön szeretnék legtöbben megkezdeni ismerkedésüket a könyvtártudománnyal. 

Köszönjük bizalmukat, sok sikert kívánunk és szeretettel várunk minden érdeklődőt!


Kattintson a grafikonokra a teljes méret megnyitásához (új ablakban).

Konferenciánkról a Tudományos és Műszaki Tájékoztatásban


A Tudományos és Műszaki Tájékoztatás legfrissebb számában olvasható Tószegi Zsuzsanna beszámolója Valóságos könyvtár - könyvtári valóság című konferenciasorozatunk 2021. őszén megrendezett ötödik eseményéről. A kétnapos, nemzetközi konferencia programja, absztraktfüzete és az online előadások képernyőképei honlapunkon elérhetőek.

Tószegi Zsuzsanna: Valóságos könyvtár – könyvtári valóság V. – tudományos konferencia az online térben. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 69. évf. 3. szám (2022)
https://tmt.omikk.bme.hu/tmt/article/view/13152

VKKV V. részletes program
Letölthető, nyomtatható absztraktfüzet
Fényképek az eseményről

2022. március 18., péntek

Doktoranduszunk a Publika Kerekasztal Konferencián


2022. március 8-án került sor a Publika Magyar Könyvtári Kör Publika Kerekasztal Konferenciájára, amelyet Az információszerzéstől a gyógyító olvasásig - Generációk vitája címmel rendeztek az MTA Könyvtár és Információs Központjában. Felkért hozzászóló volt hallgatónk is, Orosz Adrienn, aki a fiatal generációk olvasási szokásairól osztotta meg gyakorló könyvtárosi tapasztalatait a vita során.

- A Publika Magyar Könyvtári Kör honlapja
- A kerekasztal konferenciáról
- A konferencia programja

2022. március 16., szerda

Doktori tájékoztató - felvételi informácók


Az ELTE BTK Doktorandusz Önkormányzata, illetve a Doktori és Tudományszervezési Iroda idén is megszervezi az ELTE BTK 2022/2023 tanévre szóló PhD felvételi tájékoztatóját:

2022. március 17. 17:00 - 19:00
Gombocz Zoltán terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A, 047-es terem)

Az eseményen elsődlegesen élőben, jelenlétben vehet részt minden érdeklődő leendő kolléga, de az előadások online is követhetőek lesznek. 

További részletek a vonatkozó Facebook eseményben.

Figyelmükbe ajánljuk az ELTE BTK tájékoztató oldalait a doktori felvételi eljárásról és az online felvételi jelentkezés oldalát.

A Könyvtártudományi doktori program aktuális témakiírásai az ODT adatbázisában (www.doktori.hu) olvashatóak.
Programvezető: Kiszl Péter (kiszl.peter@btk.elte.hu)

A Magyarországon egyedülálló könyvtár- és információtudományi (Library and Information Science – LIS) doktori program céljai:
- a tudós könyvtáros és az információs szakértő-kutató utánpótlás biztosítása;
- a könyvtárakat és a tudástárakat irányító munkatársak kompetenciáinak tudományos szintre emelése;
- a szakmai továbbfejlődést és nemzetközi kapcsolódási pontokat kínáló új kutatási irányok kijelölése;
- a tudományos vizsgálatokhoz kutatói infrastruktúra rendelkezésre bocsátása;
- a kutatási eredmények disszeminációja;
- tudományosan megalapozott gyakorlati megoldásokkal szolgálni a könyvtárak és más memóriaintézmények korszerű működését.

A doktori program főbb tématerületei: könyv-, könyvtár- és sajtótörténet; információtörténet és információelmélet; formai és tartalmi feltárás; olvasási, művelődési trendek; infokommunikációs fejlődés társadalmi folyamatainak elemzése; multifunkciós könyvtárügy; könyvtármenedzsment; könyvtárinformatika; információs etika; esélyegyenlőség; hálózati kutatás-fejlesztési és üzleti irányultságú információszervezés; pénzügyi kultúra fejlesztése; információgazdálkodás stb.

A kutatások kapcsolódnak a könyvtár- és információtudomány valamennyi részterületéhez, legújabb innovációihoz és a tudástársadalom számtalan stratégiai vonulatához. Több mint két évtizede működő programunk bölcsész elkötelezettséggel, széles spektrumú irodalom- és kultúratudományi közegben segíti a doktoranduszok előmenetelét.

Az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézete az ország elsőként alapított (2019-ben immár 70 éves) és egyben első számú, teljes képzési kínálattal (alapképzés, mesterképzés, tanárképzés, doktori képzés) és legnagyobb hallgatói létszámmal rendelkező egyetemi könyvtár- és információtudományi tudósműhelye. Nemcsak interdiszciplináris kutatási hagyományokkal és elismert kutató-oktatókkal, de hazai és nemzetközi szakmai együttműködő partnerei révén kiterjedt tudományos kapcsolati hálóval rendelkezik.

A Könyvtártudományi Doktori Programról bővebb információ honlapunk Oktatás/Doktori (PhD) program) menüpontjában olvasható, felmerülő kérdésekre készséggel válaszolunk: lis@btk.elte.hu

Sikeres felvételi eljárást kívánunk!

2022. március 15., kedd

Nyitott Napok 37. - Meghívó

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Könyvtár- és Információtudományi Intézete tisztelettel meghívja Önt
a Nyitott Napok sorozat következő előadására


Könyvtár a képregényben, képregény a könyvtárban

Pintér-Tót Barbara
(Fumax Kiadó)

A rendezvény helyszíne:
az ELTE BTK KITI tanterme
(1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., mfszt. 6.)

A rendezvény időpontja
2022 március 23. szerda 17:00

Házigazda: Bibor Máté

A részvételhez előzetes regisztráció szükséges:

Az eseménysorozat honlapja:

2022. március 14., hétfő

Oktatónk tanulmánya a Folia Toruniensiában



A Folia Toruniensia nemrég megjelent 21. évfolyamában olvasható Bibor Máté „Lestár Gyulaffi’s Manuscripts and the Fragmentation of a Magnum Opus" című angol nyelvű tanulmánya.

Gyulaffi Lestár több mint négyszáz éves kéziratait vizsgálva kollégánk azzal szembesült, hogy Gyulaffi írásai nem állnak össze egységes művé, a 19. századi szövegkiadás jelentős részben konstruált szöveg. Ebben a tanulmányában oktatónk felhívja a figyelmet arra, hogy a szövegkiadások használóinak tudatában kell lenniük annak, hogy ezek, különösen a régebbiek, gyakran csalókák: a sokszor hiányos, töredékesen fennmaradt szövegeket esetenként átszerkesztve, olykor kikerekítve közlik, gyakran nyelvileg és a helyesírást tekintve is korszerűsítik. Sőt, az is megesik, hogy egyes részeket rövidítenek vagy teljesen mellőznek. Oktatónk Gyulaffi írásainak példáján mutatja be, hogy milyen többletinformációk nyerhetők az eredeti kéziratok tanulmányozásával.

- A toruni Copernicus Egyetem honlapja
- A Folia Toruniensia honlapja

2022. március 5., szombat

Megszűnik a maszkviselési kötelezettség az ELTE-n


Az ELTE Járványügyi Operatív Koordináló Testület 2022. március 7-től föloldja az Egyetemen a járványügyi korlátozásokat: újra szabadon lehet rendezvényeket szervezni, és minden egyetemi szolgáltatás is elérhető személyesen.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen az oktatás 2022. február 28-tól jelenléti formában folyik. Március 7-től az egyetemi életben megszűnik a maszkviselési kötelezettség, ugyanakkor aki veszélyeztetettnek érzi magát, továbbra is hordhat maszkot.

Az Egyetem épületeit, létesítményeit, tanóráit továbbra is kizárólag egészséges, a koronavírus-, influenzamegbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. A járvány alakulásától függetlenül folyamatosan be kell tartani az alapvető egészségügyi szabályokat (gyakori szappanos kézmosás, kézfertőtlenítés, tüsszentési-köhögési etikett).

2022. március 2., szerda

Nyitott Napok 2022. tavasz

Intézetünk 2022. tavaszán is folytatja a Nyitott Napok eseménysorozatot. A Nyitott Napokat az ELTE Könyvtártudományi Tanszékének egykori vezetője, Voit Krisztina alapította 1995 októberében, rendszeres kapcsolódási lehetőséget teremtve a hallgatóság és a szakma között a mindkét nézőpontból érdekes, értékes témákkal és vendégelőadásokkal. Intézetünk a 2015/2016. tanév tavaszi félévétől kezdődően újraindította a Nyitott Napok előadássorozatot. A távolléti oktatás alatt az előadássorozat szünetelt, így a februárra tervezett előadást is később tartjuk meg, de bízunk benne, hogy a tavaszi eseményeken találkozhatunk!


A 2021/2022. tanév tavasz félévének tervezett programja:

2022. február
A februárra tervezett előadásra a járvány következményeként elrendelt 
távolléti oktatás miatt nem került sor. Későbbi időpontban tartjuk meg.

2022. március 23.
Könyvtár a képregényben, képregény a könyvtárban
Pintér-Tót Barbara (Fumax Kiadó)

2022. április 20.
Írás a városban. Autonómia, érdekképviselet és az új médiumok térhódítása a középkori Magyarország királyi városaiban
Szende Katalin (Közép-európai Egyetem Középkortudományi Tanszék)

2022. május 4.
Könyvkötésként és iratborítóként fennmaradt kódextöredékek
Hende Fanni (MTA-OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport, ELKH) 

A rendezvény helyszíne:
az ELTE BTK KITI tanterme (1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8., mfszt. 6.)
A rendezvény időpontja:
a szorgalmi időszak minden hónapjának egy-egy szerda délutánja, 
mindig 17:00 órai kezdettel

 A kb. 50-60 perces, nyilvános előadások végén lehetőség nyílik kérdésekre, vitára.
Az eseménysorozat honlapja: http://lis.elte.hu/nyitottnapok