Keresés

2018. február 28., szerda

EMIS és Statista - üzleti adatbázisok bemutatója a Corvinuson

Az Üzleti információ 2. című Kiszl Péter intézetigazgató által vezetett kurzus keretében - szakmai együttműködési megállapodásunk jóvoltából - informatikus könyvtáros harmadéves nappali tagozatos hallgatóink az

- EMIS (https://www.emis.com) és a
- Statista (https://www.statista.com) adatbázisokkal

ismerkedhettek meg 2018. február 21-én (szerdán) a Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Könyvtárában (http://www.lib.uni-corvinus.hu).

- Fotók galériánkban

2018. február 27., kedd

ProQuest tréning intézetünkben

2018. február 6-án és 7-én az Egyetemi Könyvtár és Levéltár szervezésében intézetünkben tartott zárt körű tréninget Czeglédi Éva és Stefan Voss, melyen a ProQuest magyarországi előfizetői vehettek részt.

2018. február 25., vasárnap

BOBCATSSS élménybeszámoló

2018. január 24-26. között sikeresen lezajlott a könyvtárosok és információs szakemberek számára rendezett BOBCATSSS 26. nemzetközi szimpózium Rigában.
Intézetünk idén abban a megtiszteltetésben részesült, hogy partnerszervezője volt az immár több, mint negyedévszázados múltra visszatekintő rendezvénysorozatnak.
A magyar szervező csapat tagjai örömmel osztják meg élményeiket, tapasztalataikat: február 28.-án, szerdán, 15.30-tól Intézetünk 6-os tantermébe minden érdeklődőt szeretettel várnak a nemzetközi konferencia szervezésének kulisszatitkairól tartott élménybeszámolójukra.

- Az esemény Facebook oldala
- Képek a konferenciáról galériánkban
- Korábbi összefoglalónk a konferenciáról

2018. február 23., péntek

Könyvtárhasználat és fordítástudomány

Napjaink könyvtárhasználati szokásairól - a már rendelkezésünkre álló hálózati technológiák ellenére - szinte nehezebb valós képet alkotnunk, mint fél évszázaddal ezelőtt. A tájékozódási igények rétegzettsége, testre szabhatósága a könyvtári szolgáltatások tervezésekor is számtalan különböző igényrendszer felmérését, együtt látását teszi szükségessé.
A komplex, hiteles kép kialakításához egy-egy szakterület, kutatóközeg speciális igényeinek tükrében a könyvtárhasználat sajátosságait más és más szemszögből, egyedi igényrendszerre szűrten kell vizsgálnunk. Rendkívül értékes tehát minden olyan felmérés, amely a könyvtár és egy tudományterület viszonyáról ad képet, különösen akkor, ha az eredményeket a tudományterület elsimert szaktekintélye adja közre.
Valóságos könyvtár - Könyvtári valóság konferenciáink plenáris üléseire hagyományosan előadásra kérünk föl olyan nagy tekintélyű kutatókat is, akik más szakterületről érkeznek, de tudós kutatóként a könyvtárakkal, információforrásokkal életpályájukon saját, külön történelmet írtak, s tapasztalataikat, kialakult elvárásaikat szívesen megosztják velünk.
A 2017. őszén rendezett VKKV III. vendégeként így hallgathattuk meg Klaudy Kinga professzor asszony Egy új tudományág születésének könyvtári vonatkozásai című előadását könyvtárról, könyvtártudományról a fordítástudomány nézőpontjából. Megtisztelő visszaigazolása konferenciánk inspiráló, interdiszciplináris hatásának, hogy Klaudy professzor asszony a Fordítástudományi Doktori Program hallgatóinak könyvtárhasználati szokásairól felmérést is kezdeményezett, s szíves jóváhagyásával örömmel közöljük e felmérés eredményeiről a Fordítástudomány 2017/2. számában megjelent áttekintését.

- Klaudy Kinga: Pillanatfelvétel a Fordítástudományi Doktori Program hallgatóinak könyvtárhasználati szokásairól. Fordítástudomány XIX. (2017) 2. szám 117–132. (PDF)

2018. február 22., csütörtök

Februári diplomaosztó

2018. február 15-én került sor az őszi szemeszterben sikeres záróvizsgát tett hallgatóink diplomaosztójára. Végzettjeink Boros Gábortól, a tudományos és kutatásszervezési ügyek dékánhelyettesétől, valamint Kiszl Pétertől, intézetünk igazgatójától, illetve Mohay Tamás intézetigazgatótól (Néprajzi Intézet), Bárdosi Vilmos professzortól (Romanisztikai Intézet), továbbá Tóth Ilonától, a Tanulmányi Hivatal vezetőjétől vehették át okleveleiket.

Alumnusainknak sikeres szakmai pályafutást kívánunk!


Képek a diplomaosztóról galériánkban 
(Selmeczi Tamás felvételei)

2018. február 19., hétfő

Meghívó Maria Micle vendégelőadására

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Könyvtár- és Információtudományi Intézete tisztelettel várja az érdeklődőket Maria Micle, a temesvári West University of Timisoara Faculty of Political Sciences, Philosophy and Communication Sciences tanárának Active reading / active readers: „back to the future” (in the nineteenth century) című angol nyelvű, tantermi előadására.

Időpont és helyszín:
2018. február 21. 15:30-tól 16:30 óráig
ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet
(1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. mfszt. 6-os tanterem)

Az előadás nyilvános és ingyenes, de a helyszín befogadóképességének korlátozottsága miatt - 2018. február 20-án 16:00 óráig történő - előzetes regisztrációhoz kötött.

- Regisztráció: lis.elte.hu/reg

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

2018. február 17., szombat

Future Research Challenges

Barátné Hajdu Ágnes tanszékvezető asszony 2018. február 15-én részt vett a Future Research Challenges címmel Budapesten megrendezett nemzetközi norvég-magyar kutatási konferencián, ahol Ragnar Audunson, az Oslo Metropolitan University professzora ALM-institutions as an infrastructure for the public sphere in a digital age: A comparative project between Norway, Hungary, Denmark, Sweden, Switzerland and Germany címmel tartott előadást. Prezentációjában kitért az oslói tanszék és az ELTE több évtizedes együttműködésére, és utalt arra, hogy reményei szerint folytatják a hat országot átfogó kutatást, amelybe lehetőség szerint intézetünk bevonását is tervezi.

- A konferencia honlapja

2018. február 15., csütörtök

Nyitott Napok 17.

Szeretettel várjuk Önt az előadássorozat tizenhetedik délutánjára:

Ellenség vagy divat?
A 18. század végének változatos törökképe a bécsi udvarban és magyar környezetében


Pesti Brigitta 
senior lecturer
(Universität Wien)


A rendezvény helyszíne:
az ELTE BTK KITI tanterme (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., mfszt. 6.)
A rendezvény időpontja: 
2018. február 28. szerda 17:00
*
Házigazda: Bibor Máté
A kb. 50–60 perces, nyilvános előadások végén lehetőség nyílik kérdésekre, vitára.
A részvételhez előzetes regisztráció szükséges.

*

- Beszámolók és képek a Nyitott Napok korábbi előadásairól: blogunkban
- Illusztráció: Martin van Meytens: Carussel in der Winterreitschule d. Hofburg v. 2. Jänner 1743, é.n.(18. század második fele), olaj, vászon. © Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

2018. február 14., szerda

Digitális bölcsészet - média és kommunikáció

Folytatódott Intézetünkben a Digitális Bölcsészet Központ működésének előkészítésére tavaly megkezdett találkozók sorozata. A kar különböző intézeteiben folyó kutatások közös, gyors áttekintését célzó informális összejövetelek nem csak a központ szolgáltatásainak tervezését segítik, de a digitális bölcsészeti igények és érdeklődés mentén új kapcsolatokat teremtenek intézetek, tanszékek, kutatói csoportok között.
2018. első digitális bölcsészeti találkozóján, február 7-én a Média és Kommunikáció Tanszék oktatóit kérdeztük tapasztalataikról, igényeikről. Kiszl Péter köszöntő szavai után, a Fodor János által moderált beszélgetésben Orbán Katalin médiakutató és Bátorfy Attila újságíró beszélt kutatásaikról és a tanszékük által fejlesztett kompetenciákról. Oktatói munkájukhoz elsősorban a létező médiatartalmak, adatbázisok vizsgálata kapcsolódik, s kiemelten fejlesztendő terület a hatékonyabb hozzáférés a szakirodalomhoz. Hallgatóiknak képeseknek kell lenniük az összefüggéseket feltáró, bizonyító adatgyűjtésre, gyakran nagy tömegben kigyűjtve, nehezen hozzáférhető, különböző formátumban közzé tett dokumentumokból, vagy adatbázisok lekérdezésével, "szüretelésével". A Központ terveit és a digitális bölcsészet kapcsolódó területei képviselve Palkó Gábor reagált az elhangzottakra. Komoly lehetőséget láttak mindkét oldalról a plágiumkereső rendszerek használatában, s rokon területként a stilometriai kutatási eszközökben. A Központ által fejlesztett kari kutatási repozitórium és egy lehetséges adatvizualizációs képzés is a további együttműködés igényét erősítette.

- Fényképek a találkozóról

2018. február 10., szombat

Fogadóórák 2018. tavaszi félévében

Barátné dr. habil. Hajdu Ágnes: szerda 10.30-12.30
Dr. Bella Katalin: hétfő 11.00-12.00 és 17.30-18.30
Dr. Bibor Máté: szerda 14:00-tól 16:00
Dr. Csík Tibor: szerda 11.30-12.30 és 15.30-16.30
Dr. Dippold Péter: kedd 15.00-17.00 (helyszín: FSzEK)
Dr. Fodor János: szerda 10.30-12.30
Dr. habil. Kiszl Péter: csütörtök 13.00-14.00 és 15.30-16.30 (titkárságon történő bejelentkezés alapján)
Dr. Németh Katalin: szerda 10.00-12.00
Dr. Senkei-Kis Zoltán: kedd 15.30-17.30

2018. február 8., csütörtök

Nyílt Nap 2018.

Az ELTE Bölcsészettudományi Kara a Hallgatói Önkormányzattal együttműködve nagy sikerrel rendezte meg idei Nyílt Napját. Az ELTE BTK-ra felvételizni szándékozó érdeklődők közvetlenül tájékozódhattak a felvételi követelményekről, a 2018 szeptemberétől induló képzési programokról, szakirányokról, minorokról, s egy-egy mintaórán ízelítőt kaphattak az őket érdeklő képzések jellegéből, irányultságából és hangulatából.
A megnyitót Dr. Borsodi Csaba, dékán és Horváth Mihály, a HÖK elnöke mondta, az érettségi-felvételi tájékoztatót Pethő Judit, az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Felvételi Főosztály főosztályvezetője, az alapképzési tájékoztatót Dr. Horváth Krisztina oktatási és tanulmányi ügyek dékánhelyettese, míg az osztatlan tanárképzési tájékoztatót Dr. Károly Krisztina, az ELTE Tanárképző Központjának főigazgatója tartotta.
Intézetünk mintaóráján Dr. Fodor János hívta fel az érdeklődők figyelmét tudományterületünk aktualitására, a digitális megőrzés feladatának izgalmas kérdéseire.


A mintaóra után dr. Kiszl Péter intézetigazgató, dr. Németh Katalin oktatásfelelős, valamint a Szakos Hallgatói Érdekképviselet (Veres Zsuzsann, Martina Fanni, Fekete Anna, Illek Nikolett) részletes, de a figyelmet végig lekötő, több szereplős tájékoztatója következett.
Bízunk abban, hogy nem csak vonzó, de valós képet adtunk Intézetünk munkájáról, a könyvtártudomány jelentőségéről és a diákélet szépségeiről.


Fényképek a tájékoztatótól galériánkban

2018. február 7., szerda

Kiszl Péter az MKE nyíregyházi szakmai napján

2018. február 5-én a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete által rendezett szakmai napon Kiszl Péter intézetigazgató Könyvtártudományi képzés és kutatás - a multifunkciós könyvtárakért címmel tartott előadást Nyíregyházán, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban.


2018. február 5., hétfő

Megszólított elődök

A Könyvtári Figyelő 2017. évi 4., közelmúltban megjelent számában ért véget az a másfél évvel ezelőtt indult hatrészes sorozat, melyben Kiszl Péter intézetigazgató és Patkósné Tóth Zsuzsanna intézeti könyvtáros az egykori tanszékvezetőnk, Voit Krisztina hagyatékában fellelt, szakmánk meghatározó személyiségeivel – valószínűleg az 1980-as évek derekán – készült, eddig publikálatlan pályainterjúkat közölte szerkesztés után.

A szerzők az egykori beszélgetések – életrajzi és a tudományos munkásságot érzékeltető bevezetővel, bibliográfiával, valamint a keletkezésük óta eltelt évtizedekre is tekintettel, a befogadást segítő magyarázó jegyzetapparátussal ellátott, némileg átdolgozott – szakmai közösség elé tárását hivatásbeli kötelességünknek érezték. Egyrészt tisztelgésként neves elődeink előtt, másrészt pedig újabb adalékokkal szolgálni a könyvtártörténet számára.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: „Szép szellemi szolgálat ez” Marót Miklós (1928-2006). = Könyvtári Figyelő, 26. (62.) évf. 2016. 2. sz. 231-244. p.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: Borsa Gedeon, az ízig-vérig bibliográfus. = Könyvtári Figyelő, 26. (62.) évf. 2016. 3. sz. 362-376. p.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: A Széchényi Könyvtár nemcsak kenyeret adott nekem évtizedekig, hanem hivatást is” Kozocsa Sándor (1904–1991). = Könyvtári Figyelő, 26. (62.) évf. 2016. 4. sz. 512-522. p.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: „Könyvtárosnak való vagyok, ez érdekel engem” Walleshausen Gyula (1923-2010). = Könyvtári Figyelő, 27. (63.) évf. 2017. 1. sz. 68-83. p.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: „Harmonikus egységbe olvad itt a józan gyakorlatiasság, az elmélet, a tudományos kutatás és a mások kutatásának a támogatása” Csapodi Csaba (1910-2004) és Csapodiné Gárdonyi Klára (1911-1993). = Könyvtári Figyelő, 27. (63.) évf. 2017. 2. sz. 232-250. p.

KISZL Péter – PATKÓSNÉ TÓTH Zsuzsanna: „Tudatosan vállalta a könyvtárosságot, s évtizedeken keresztül hűséggel szolgálta választott hivatását egyetlen munkahelyén, a Budapesti Egyetemi Könyvtárban” Vértesy Miklós (1907-1991). = Könyvtári Figyelő, 27. (63.) évf. 2017. 4. sz. 563-573. p. On-line elérhető: a szám tartalomjegyzéke.

Az illusztrációnkhoz felhasznált képek forrásai a tanulmányokban megtalálhatóak.

2018. február 4., vasárnap

Internet Szemle 2017. ősz-tél

Szerzői jog, álhírek és hitelesség, adatbiztonság, privát szféra, a "dolgok Internete", mesterséges intelligencia és robotizálódás -hallgatóink az őszi félévben is áttekintették a hálózati tartalomszolgáltatás, tájékozódás és létezés könyvtáros szemmel kiemelten fontos területeit, problémáit.
A másodéves BA hallgatók gyakorlati munkájával, Fodor János irányításával évek óta megjelenő Internet Szemle célja változatlan: a friss hírek szemlézéséből, rendszerezéséből, a hálózati publikálás jó gyakorlataiból tanulva, a nyilvánosság előtt is bátran vállalható, naprakész (de évek múltával történeti értékű) tudásbázis létrehozása.

Ajánló:
- Sharing economy Magyarországon (Sugár Márta)
- Robotok (Vezendi Bernadett)
Ai, amit már tudunk és amit még nem  (Grőb Diána)
- Netes szuperhatalmak (Grőb Diána)
A haldokló Web megmentése (Balás Eszter Ildikó)
- Virtuális és kiterjesztett valóság (Winkler Anna)

2018. február 2., péntek

A FSZEK-ELTE együttműködés tagkönyvtári aspektusai

A 2017/2018. tanév őszi félévében az ELTE BTK könyvtártudomány mesterszakos nappali tagozatos hallgatói a Projektmunka című kurzus keretében a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) 9 tagkönyvtárának (régiónként 3 gyűjtemény) működését elemezték és fogalmazták meg személyes látogatásaikon alapuló szakmai javaslataikat:

III/7. Krúdy Gyula Könyvtár (Óbuda, Fő tér) – hallgatók: Cserép Viktória, Móring Tibor, Pataki Fruzsina; könyvtárvezető: Varró Erika
IX/2. Boráros téri Könyvtár –  hallgatók: Bodnár Barbara, Nemesházy Marcell, Sisa Katalin; könyvtárvezető: Körmendiné Jakub Ágnes
XII/1. Ugocsa utcai Könyvtár – hallgatók: Nemesházy Marcell, Radi István, Török Karola; könyvtárvezető: Marosvári Nóra
XIII/.8. Dagály utcai Könyvtár – hallgatók: Radi István, Tót Barbara, Török Karola; könyvtárvezető: Báling Gábor
XIII/6. Angyalföldi Kertvárosi Könyvtár (Mosoly utca) – hallgatók: Bodnár Barbara, Sisa Katalin, Tót Barbara; könyvtárvezető: Karakasné Kőszegi Katalin
XVI/2. Sashalmi Könyvtár – hallgatók: Cserép Viktória, Móring Tibor, Pataki Fruzsina; könyvtárvezető: Goldoványi Zoltán
X/4. Kőbányai Könyvtár – hallgatók: Nemesházy Marcell, Radi István, Török Karola; könyvtárvezető: Kaposi Ildikó
XVIII/1. Vasút utcai Könyvtár –  hallgatók: Bodnár Barbara, Sisa Katalin, Tót Barbara; könyvtárvezető: Fodor Beatrix
XIX/1. Üllői úti Könyvtár – hallgatók: Cserép Viktória, Móring Tibor, Pataki Fruzsina; könyvtárvezető: Popovics Beatrix

A hallgatói felmérés lebonyolítása dr. Fodor Péter főigazgató és Kovácsné Koreny Ágnes főigazgató-helyettes támogatásával, a régióigazgatók (Haszonné Kiss Katalin, Kiss Eszter, Sóron Ildikó) és az érintett tagkönyvtári vezetők közreműködésével valósult meg.

A FSZEK és az ELTE BTK KITI közötti szakmai együttműködési megállapodáson nyugvó projektet a FSZEK részéről dr. Dippold Péter, a Központi Könyvtár igazgatója, míg az ELTE képviseletében dr. Kiszl Péter intézetigazgató, a kurzus oktatója koordinálta.

- Fotók a projektmegbeszélésekről galériánkban