Intézetünk hírei 2023 őszétől hivatalos honlapunkon, a
címen elérhető weboldalon jelennek meg.
Ez a blog 2006-2023 ősze között publikált híreink archívumaként
továbbra is elérhető marad.
Köszönjük figyelmüket, kövessék híreinket az új honlapon is!
Intézetünk hírei 2023 őszétől hivatalos honlapunkon, a
címen elérhető weboldalon jelennek meg.
Ez a blog 2006-2023 ősze között publikált híreink archívumaként
továbbra is elérhető marad.
Köszönjük figyelmüket, kövessék híreinket az új honlapon is!
Szakmai együttműködő partnereinkkel 2023. szeptember 20-án tartottuk immár hagyományos szakdolgozati témakonzultációnkat végzős hallgatóinknak a Kari Olvasóteremben. Az eseményen tizenegy partnerünk képviseletében érkeztek kollégák, hogy személyesen ismertessék témajavaslataikat, s érdeklődő hallgatóink kérdéseire az eseményt követő kötetlen beszélgetések során válaszolhassanak. Az írásban előre közzétett, de élőben még izgalmasabb, eleven témákból összeálló dolgozatlehetőségek körképe már-már egy nagyszabású konferencia tömörített élményét adta, betöltve gondolatébresztő, kutatási kedvet keltő szerepét, s bizonyságot szolgálva arra is, mennyire sokszínű és az élet minden területét érintő tudomány a könyvtár- és információtudomány. Megtisztelt bennünket jelenlétével Bajnok László (Nemzeti Audiovizuális Archívum), Farkas Ferenc (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár), Fejes Judit (Egyetemi Könyvtár és Levéltár), Giczi András (Mathias Corvinus Collegium Alapítvány), Győri János (Magyar Olvasástársaság), Hegedűs Henriett (Forum Hungaricum Nonprofit Kft.), Horváth Balázs (KSH Könyvtár), Matolay Katalin (Országos Széchényi Könyvtár), Villám Judit (Magyar Könyvtárosok Egyesülete / Országgyűlési Könyvtár) és Winkler Anna (Evangélikus Országos Könyvtár). Köszönjük nekik, hogy eljöttek végzős hallgatóinkhoz, s az eseményen személyesen most jelen lenni nem tudó, de témajavaslataikat gondosan összeállító és megküldő partnereinknek is köszönjük együttműködésüket, bízunk benne, hogy értékes munkák, netán hosszútávú munkakapcsolatok születhetnek az évente megújuló kezdeményezésből.
Partnereinket várjuk szeretettel jövőre is, hallgatóinknak pedig emlékezetes, eredményes kutatást és sikeres szakdolgozatírást kívánunk!
A Quacquarelli Symonds (QS) most először tette közzé európai egyetemi rangsorát, amelyben a régió 42 helyszínén összesen 690 intézményt vizsgáltak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az összesített rangsorban a 208. helyet szerezte meg, ezzel az eredménnyel pedig a legjobb felsőoktatási intézménynek számít Magyarországon. Hazánkból egyébként összesen 15 egyetem került be a rangsorba, az ELTE után sorrendben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (238.), a Szegedi Tudományegyetem (242.), a Debreceni Egyetem (258.) és a Pécsi Tudományegyetem (325.) következik.
A QS európai rangsora a szervezet más listáihoz képest módosított módszertan alapján áll össze, különös hangsúlyt helyez a nemzetköziesítésre, a mobilitásra, mivel azokat fontos európai értéknek tekinti, így bevezet egy új, a nemzetközi hallgatók sokszínűségére vonatkozó mérőszámot (International Student Diversity) is.
Egyetemünk már a 2023 augusztusában publikált ARWU-rangsorban is az élen végzett a hazai mezőnyben, a felsőoktatás két, mérvadónak számító rangsora szerint is a legjobb egyetem Magyarországon.
Intézetünk 2023 őszén is folytatja a Nyitott Napok eseménysorozatot. A Nyitott Napokat az ELTE Könyvtártudományi Tanszékének egykori vezetője, Voit Krisztina alapította 1995 októberében, rendszeres kapcsolódási lehetőséget teremtve a hallgatóság és a szakma között a mindkét nézőpontból érdekes, értékes témákkal és vendégelőadásokkal. Intézetünk a 2015/2016. tanév tavaszi félévétől kezdődően újraindította a Nyitott Napok előadássorozatot.
Az első egyetemi félévkezdés maradandó emlék, fontos pillanat: a frissen érettségizett fiatalok számára talán az első olyan helyzet, amelyben teljesen önállóan kell tájékozódniuk egy új, sorsukat hosszú távon meghatározó közegben, eligazodva az ismeretlen helyszínen, figyelve fontos információkra, miközben félszemmel már az évfolyamtársak között keresnek új ismeretségeket, kapcsolódási lehetőséget. De fontos helyzet ez a tanulmányaikat újrakezdő, magasabb szinten folytató, vagy önálló életből és munkából új egyetemi képzésbe kezdő elsőévesek számára is: megfelel-e majd elvárásainak a választott képzőhely? Érthetően és partnerként kommunikálnak vele? Megbecsülik majd tapasztalatait, meglévő tudását, élettapasztalatát?
Az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézetében évről évre arra törekszünk, hogy világos és hasznos információkban gazdag, de jó hangulatú, kollegiális tájékoztató előadáson köszöntsük új hallgatóinkat. Mi a helyzet másik oldalának jelentőségét is átérezzük, hiszen egy képzőhely számára is létfontosságú, hogy az új hallgatók organikusan, zökkenőmentesen és örömmel illeszkedjenek be a közösségbe és a közös munkába.
Köszöntjük Önöket az ELTE könyvtár- és információtudományi képzésein, köszöntjük Önöket egyetemi polgárként és műhelyünk tagjaiként! Kérjük, folytassák a tájékozódást, keressék oktatóinkat, szólítsák meg bátran doktoranduszainkat, vendégelőadóinkat és persze hallgatótársaikat, használják az egyetem és a kar szolgáltatásait! Forduljanak hozzánk bizalommal a továbbiakban is, hiszen a felsőoktatás több, mint igénybevehető tanfolyam, több, mint szakemberjelölteket tréningező képzési szolgáltatás: az egyetemi élet a tudományos életre készít fel, a fejlődésért egymással önzetlenül együttműködő emberek közösségéről szól.
Minden hallgatónknak sikeres félévet kívánunk!
A diplomaosztó a búcsúzás az újrakezdés és az állandóság ünnepe egyben: végzett hallgatóink évekkel ezelőtti felelős döntésük és több éves munkájuk eredményét ünnepelve, egyetemi éveiktől búcsúzva, de a szakmai pálya megkezdése, vagy magasabb szintre emelése előtt állnak a Gólyavár Mária Terézia termében, s velük ünnepelnek hozzátartozóik, Intézetünk képviselői.
Hiszen számunkra is ünnepi a búcsúzás: legképzettebb, s oktatási műhelyünk legismertebb hallgatói távoznak most, sikeres szakzárásuk után ünnepélyes keretek között átvéve diplomájukat, s ősztől akkor is hiányozni fognak képzőhelyünk falai közül, ha oktatási programunkban ismeretlen tanegység számukra már nem maradt, s ha végzős hallgatóként helyükön örömmel üdvözöljük majd a következő évfolyam tagjait.
A diplomások búcsúztatása így az újrakezdés ünnepe is, hiszen megszokott arcuk helyett újakkal, elsőéves hallgatóinkkal találkozunk majd ősztől, s ahogy az évfolyamok jelenléte és dinamikája állandó, úgy a könyvtár- és információtudomány állandóságában is bízhatunk: hiszünk benne, hogy végzett hallgatóink velünk maradnak, szakemberként, tudósjelöltként tovább gyarapítják az újabb nemzedékek számára oktatott tudományterületet, visszavárjuk őket vendégként, előadóként, vagy doktoranduszként, örömmel üdvözöljük majd mindannyiukat intézeti szakmai rendezvényeinken.
Szívből gratulálunk minden most végzett hallgatónknak, sikeres pályakezdést kívánunk!
- Fényképek (Selmeczi Tamás - ELTE)
Az ELTE BTK ITDI Könyvtártudományi Doktori Programjának három doktorandusza jutott el 2023 júliusára tanulmányainak arra a pontjára, amikor kutatásaik eredményei már formálódó disszertációként is megítélhetőek, megállapításaik és eredményeik vitára alkalmasak. A kutatóhelyi vitán az érdeklődő kutatótársak és a képzőhely oktatói két kijelölt bíráló véleményére is támaszkodhattak, s a készülő disszertációk átolvasására is lehetőségük volt. Ráczné Radó Rita, Nemes László és Zsömle Viktor a teljes munkanapot kitöltő vitanapon a sikeres védéshez nélkülözhetetlen, részletes és támogatóan kritikus helyzetjelentést kaptak munkáikról, s valamennyi résztvevő tanulságos betekintést nyerhetett a három izgalmas kutatási területbe.
Az elhangzottak alapján bízhatunk benne, hogy tudományterületünk számára kiemelkedően értékes disszrtációk védéseire számíthatunk a következő félév során! Doktoranduszainknak sok erőt és kitartást kívánunk a dolgozatok tökéletesítéséhez, nevükben is köszönetet mondva a bírálóknak, s valamennyi résztvevőnek!
Fodor János: A visszatérés ígérete – Valóságos könyvtár – könyvtári valóság konferencia 2021. = Könyvtári Figyelő. 68. évf. 2022. 1. sz. 26-33. p.Teljes szöveg: https://ojs.elte.hu/kf/article/view/6314
"Az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézete ötödik alkalommal, több mint 50 előadó közreműködésével szervezte meg kétévente esedékes, így lassan évtizedes hagyományt teremtő eseménysorozatát, amely a könyvtár- és információtudomány legnagyobb hazai tanácskozásává vált." Részlet Fodor János közleményéből
Fehér Miklós: Könyvtár- és információtudományi tanulmányok 2020. = Könyvtári Figyelő. 68. évf. 2022. 1. sz. 103-105. p.Teljes szöveg: https://ojs.elte.hu/kf/article/view/6325
"Erő, nagyság, tudás. Az ismertetett könyv bír ezekkel az értékekkel, így kiváló olvasmány mind a gyakorló szakemberek, mind a hivatást, szakmát tanulók számára." Részlet Fehér Miklós írásából
Jelentkezés információ- és tudásmenedzsment minorra
Hallgató- és gyakorlatorientált tanulási módszereink alkalmazása során a valódi munkaerőpiaci szereplőket is bevonjuk oktatási tevékenységünkbe (pl. Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Központi Könyvtár; Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala).
Építünk a jól bevált intézményen belüli partnerségre, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézettel, az Egyetemi Könyvtár és Levéltárral, valamint a BTK Gazdasági Hivatalával együttműködve kínáljuk minorunkat.
Mindehhez színvonalas oktatási infrastruktúrát biztosítunk hallgatóink számára (könyv-, dia- és film-, háromdimenziós szkenner; tablet; asztali számítógép).
A minor jelentős hangsúlyt fektet a gazdasági, vállalkozói és jogi alapismeretekre, az üzleti információforrásokra, a legkorszerűbb információ- és tudásmenedzsment technikákra. Ezekhez kapcsolódik a marketing és a pr professzionális és gyakorlatias alkalmazásának, valamint az üzleti kommunikációnak az oktatása a felhasználóközpontú, minőségorientált, formailag és tartalmilag is személyre szabott szolgáltatói szemlélet kialakítása érdekében. A minort elvégző szakembereket az információ előállításával, feltárásával, szervezésével és szolgáltatásával foglalkozó gazdasági, társadalmi és kommunikációs szervezetek, vállalatok széles köre alkalmazhatja, nem beszélve a könyvtári szektorról. Az elsajátított ismeretek önálló információs kisvállalkozás indítását is lehetővé teszik, továbbá számos munkaterületen kínálnak elhelyezkedési lehetőséget.
Tantárgyak:
Gazdasági, vállalkozói, jogi alapismeretek; Információ- és tudásmenedzsment; Marketing és pr; Üzleti kommunikáció; Üzleti információ; Gazdasági szakirodalmi információ; Kutatástámogatás; Tartalomkezelő rendszerek; Szerzői jog, információs etika; Üzleti levelezés, helyesírás; Dokumentumszerkesztés, tipográfia
További minorajánlatunk:
- informatikus könyvtáros